Znalostmi z Jednoho světa zaplňte díru v hlavě

Autor: Veronika Svrčinová
Datum

Mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, přiveze do regionů vždycky zajímavá témata, která stojí za zamyšlení. Výjimkou samozřejmě nebyl ani letošní osmnáctý ročník. Do pochmurných vzpomínek romských přeživších na genocidu návštěvníky vtáhl úterní snímek Díra v hlavě. Ten ukázal důležitost nejen spolupráce, která je letošním hlavním tématem, ale také znalostí historie. Která, jak je z aktuálních událostí vidno, vystrkuje růžky neustále.

Každý z nás, kdo prošel povinnou školní docházkou se v rámci nějaké přednášky setkal s někým, kdo přežil holokaust. „Máte jedinečnou příležitost. Za chvíli nám všichni tihle pamětníci vymřou. Vaše děti už zajisté nebudou mít možnost bezprostřední výpovědi,“ připomínali nám učitelé výjimečnost takových setkání. Ale kolik z nich bylo z romského etnika? A proč o jejich útrapách neinformujeme stejným způsobem?

A HOLE IN THE HEAD_stills CZ_Arnost Vintr

Tak přesně takové otázky si zajisté pokládal také novinář a spisovatel Markus Pape a režisér Robert Kirchhoff. Osobní zkušenost nejen s lhostejností, ale hlavně nelidskými zážitky z koncentračních táborů popisují Romové z Česka, Polska, Francie, Německa i Chorvatska. Jak by se u takového tématu dalo očekávat, jedná se o dokument zachycující spíše výpovědi zúčastněných, doplněný o záběry žalostných míst. I ze síly slov vám však bude běhat mráz po zádech.

„Támhle v těch místech byla tak obrovská kaluž krve, že se z ní tvořila taková zvláštní, téměř neprůhledná mlha. Museli ji zasypat vápnem,“ ukazuje jedna z žen, která smrti unikla téměř o vlásek. „Na malé děti, asi do čtyř let, šetřili kulky. A tak, místo toho, aby je zastřelili, mlátili s nimi o zeď a poté je házeli do rybníka,“ popisuje strašlivou vzpomínku také další z Romů, který se s ohavností takových zločinů vyrovnává po svém: „Myslím si, že v uniformách musí být zlý duch. Jakmile si ji člověk obleče, stává se jeho loutkou.“

A HOLE IN THE HEAD_stills_FR_Raymond Gureme 1

I přes všechna tahle trápení nemají osudová místa jejich životů ani pořádný důstojný památník. Například v Letech u Písku stojí na místech systematického vyvražďování vepřín. Pomoct pochopit těžkou situaci Romů nejen tehdy, ale převážně v současné době přijel do Divadla Hudby také Pavel Voves z o.p.s. Živá paměť z Prahy. V následné diskuzi po skončení projekce seznámil diváky nejen s problémy ve vyloučených romských lokalitách, ale také s temperamentem celého etnika.

DSC_0019

Foto: Veronika Svrčinová, archiv festivalu Jeden svět


Štítky:

, , , , , , , , , , , ,