Zkušenosti nikdy nezestárnou ve filmu Stážista

Autor: Veronika Svrčinová
Datum

„Láska a práce, práce a láska. To jediné je důležité.“ Tímto Freudovým výrokem začíná film Stážista. Je to nastínění jednoho z mnoha problémů, kterému se snímek, režisérky a scénáristky v jednom, Nancy Meyers, věnuje. Stojí však za návštěvu kina?

moviepins.com 44444

Dokonalý džentlmen ze staré školy Ben Whittaker (Robert De Niro) je ve svých sedmdesáti letech ovdovělým důchodcem, který neví, co s volným časem. Toužil by zase někam patřit, být pro někoho užitečný. „Důchod vyžaduje neustálé snažení a kreativitu. Zkusíte jógu, naučíte se vařit, zasadíte květiny, zapíšete se na hodiny mandarínštiny. Věřte mi, zkusil jsem všechno.“ A tak se není čemu divit, když využije příležitosti a přihlásí se do programu pro stážisty seniory, jednoho módního webu.

Na starost ho dostane přímo zakladatelka a ředitelka firmy Jules Ostinová (Anne Hathaway). Ta z tohoto úkolu není ze začátku vůbec nadšená a ujme se ho jenom proto, aby dala své firmě exemplární příklad, že jsou u nich tito stážisté vítáni. Moc si ho nevšímá a nepřiřazuje mu žádnou práci. Ben má tak spoustu času na seznamování se s kolegy, ale také s moderními technologiemi, které jsou nezbytnou součástí chodu této firmy. Vyzbrojen svým džentlmenstvím a důvtipem, se postupně dostává do povědomí vytížené ředitelky a stává se neodmyslitelným článkem celé firmy.

Ben, který neopustí dům bez dokonale upraveného obleku a kožené aktovky ze 70. let, je oproti hektickému módnímu světu velice všímavý a galantní. Nedělá si hlavu z toho, že si ho ředitelka nevšímá, má alespoň čas sledovat lidi kolem sebe. Vidí i to, co ostatní přehlíží. Všem klidně naslouchá a nikoho nesoudí. Naučí je oblékat se tak, aby okouzlili, a že osobní kontakt se v lidských vztazích technikou nahradit nedá. „Ať jsi jako ze škatulky. Zastrčit košili. Proč už se dneska nic nezastrkává?“ Díky své všímavosti uklidí „kancelářské skladiště“, kam všichni odkládají nepotřebné věci, a zaslouží si obrovský vděk a pozornost Jules, která toto místo nemohla už delší dobu vystát.

??????????

Firma se rozrůstá, má stále více zakázek a utahaná ředitelka stíhá vše jen tak tak. Snaží se rozpůlit svůj volný čas mezi práci, která je její vášní, a manžela, který obětoval kariéru, aby se mohl starat o jejich dceru. Je donucena najít si univerzálního profesionálního ředitele, který by jí odebral alespoň trochu tíhy z beder a zrychlil chod firmy. Ví, že ji to bude stát hlavní rozhodovací pravomoce, ale na oplátku získá zpět část rodinného života, který se jí začíná rozpadat. Její muž ji totiž podvádí. A tak se pouští do nelehkého úkolu a snaží se najít někoho, komu na firmě bude záležet tak, jako jí.

Stážista je film, který se věnuje aktuálním tématům doby. Najdeme zde prvky feminismu. Hlavní postava se zmítá mezi rolí emancipované workoholičky a manželky milující svou rodinu. Měla by se vzdát vedoucího postavení a dát přednost dceři a manželovi, aby o něj nepřišla? Může její práce za to, že si našel milenku? Mnoho žen se s její situací jistě ztotožní.

Objevuje se zde také problematická úměra mezi věkem a pracovními příležitostmi. Jules Benem ze začátku opovrhuje a pochybuje, že by jí v jeho věku mohl být nějak nápomocný. Když mu však dá prostor, ukáže se jako všestranný a praktický muž, kterého je dobré mít po ruce. Nakonec přivykne i jeho každodennímu obleku. „Přiučte se, protože takhle vypadá styl. Kde se po chlapech jako Jack Nicholson a Harrison Ford vzala generace těchhle…“ Nancy Meyers je snad jediná režisérka, která dokáže natočit takhle vážná a mnohokrát diskutovaná témata s takovou lehkostí.

dcdfilmdom.com 11111

Překvapivé jsou i výkony obou herců. Robert De Niro, známý spíše z rolí pragmatických a nepříjemných chlapíků, sedí kupodivu i na milého Bena.  Předvádí nám lekce džentlmenského chování a ve spoustě mužů zajisté vyvolá touhu koupit si kapesník a hrát si na kavalíra. Po celý film dodává Jules sebevědomí a podporuje ji. „Tuhle firmu jste před osmnácti měsíci založila sama a dnes zaměstnáváte dvě stě dvacet lidí. Pamatujte, kdo to udělal.“ Dalo by se říci, že přišel do firmy neznalý technologií a že se má co učit. On ale ukazuje, že by se ostatní měli učit také od něj. Anne Hathaway mu svým talentem slušně oponuje. Tvoří spolu velice příjemnou hereckou dvojici.

Stážista je svěží komedie, která sympaticky plyne a odhaluje neohraný slušně propracovaný děj. Dvě hodiny v kině utečou jako voda a Vy se ani nestihnete podívat na hodinky. Předností je také dobře vybalancovaný humor a dojetí. I když se u filmu zrovna nepotrháte smíchy, úsměv na rtech máte prakticky celou dobu. Příjemně Vás naladí a odpočinete si u něj.

filmserver.cz 2222

Jediné, co bije do očí, je poněkud nereálné vyřešení manželské krize hlavní hrdinky. Její muž si najednou, bez jakéhokoliv zásahu zvenčí, uvědomí, jakou dělá chybu. Začne Jules znovu podporovat v práci a téměř na kolenou hrdinku prosí, aby mu ještě dala šanci. Díky velkému množství Apple výrobků občas film působí jako jedna velká dvouhodinová reklama. Ale na to jsme si už tak nějak u Hollywoodských filmů zvykli. Jinak je to velmi nevtíravě a mile natočený snímek, který dokáže příjemně překvapit svým potenciálem.

Foto: www.filmserver.cz, www.dcdfilmdom.com


Štítky:

, , , , , ,