Ze života kosmonauta: povinný tělocvik i 60 hodinové bádání

Kristýna Dušková

Autor: Kristýna Dušková
Datum

Možná jste i vy jako malí snili o tom, že až vyrostete, budete kosmonauty. Jsou ale lidé, které tento sen neopustil ani v dospělosti a opravdu se kosmických letů účastní. Právě tohoto netradičního povolání se týkala přednáška, která se uskutečnila poslední březnový čtvrtek ve Vědecké knihovně v Olomouci. Člen české astronomické společnosti Vít Straka předal posluchačům nejaktuálnější a nejnovější informace z oblasti kosmonautiky.

Na úvod přítomným vysvětlil, jestli a jak se vlastně průměrný český občan může kosmonautem stát. Ještě před pár lety to bylo téměř nemožné. V listopadu 2008 však naše země vstoupila do Evropské kosmické agentury a pro Čechy se tak otevřela obrovská možnost vykonávat povolání astronauta. „Tato možnost je však spíše teoretická. Nábor probíhá pouze jednou za několik let a nároky jsou velmi vysoké,“ vysvětlil přednášející a dodal, že při posledním náboru uspělo pouze šest astronautů z více než osmi tisíc uchazečů.

IMG_1614

Budoucí astronauti totiž musí splňovat mnohá přísná kritéria. Mezi podmínky patří například vysokoškolské vzdělání vědeckého či technického směru a praxe v oboru. Samozřejmostí je pak nejen výborná fyzická kondice, ale i psychické kvality. „Astronauti jsou během výcviku v ohromném stresu a musí mu umět odolávat. Důležitá je také schopnost týmové spolupráce a dobré vycházení s lidmi,“ objasnil Vít Straka.

Než kosmonauti vyrazí na zhruba půlroční misi na Mezinárodní vesmírnou stanici, čeká je příprava v podobě tříleté tvrdé práce po celém světě. Několik dnů před startem pak kosmonauti tráví hodiny denně hlavou dolů, aby si jejich tělo zvyklo na stav beztíže. Příprava však nemá pouze technický ráz. Možná vás překvapí, že astronauti před startem dodržují spoustu tradic. Každý z nich například zasadí strom pro štěstí a večer před odletem všichni sledují stejný film, na který se před startem díval Gagarin. Před odchodem do rakety se vždy podepíší na dveře svého hotelového pokoje. Pravoslavný kněz nakonec kosmonauty posvětí svěcenou vodou a výlet na oběžnou dráhu může začít.

IMG_1615

Cesta tam je velmi stísněná. „Kosmonauti přirovnávají pobyt v raketě k tomu, jako byste žili v autě,“ popsal Straka. Samotná stanice si ale velikostí ničím nezadá s fotbalovým hřištěm a k dispozici je zde obytný prostor o velikosti několika rodinných domů. Kosmonautům na stanici neschází téměř nic z běžného života. Sprchu nebo vanu byste zde sice nenašli, místo ní ale používají navlhčené hygienické ubrousky a šampon v prášku. Kosmická strava se na stanici vozí většinou v konzervách nebo pečlivě vakuově zabalená a je poměrně pestrá. 

Kosmonauti povinně tráví každý den minimálně dvě hodiny tělocvikem, protože ve stavu beztíže rychle ochabují svaly. Jinak ale nemají téměř žádné volno, až 60 hodin týdně věnují vědě. Jediným volným dnem je neděle, kdy mají možnost mluvit s blízkými pomocí privátní videokonference.

Přednáška Víta Straky byla obohacující. Zajímavý způsob, jak strávit čtvrteční večer. Byla proto velká škoda, že na ni dorazila jen malá hrstka posluchačů. Pokud by vás ale toto téma zaujalo, navštivte stránky České astronomické společnosti, kam Straka přispívá. Mimo jiné je studentem jazykovědy a snaží se o popularizaci astronautiky. „Člověk v televizi vidí startovat raketu a nic víc mu neukážou. Lidé bohužel o astronautice moc nevědí, přitom vynálezy z vesmírné stanice bez nadsázky zachraňují životy,“ říká.


Štítky:

, , , ,