Zachraňte vojína Damona: Vesmírná verze

Autor: Pavla Krůčková
Datum

„Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…“ Tak zní podtitul úspěšné knihy Andyho Weira Marťan (2011), o příběhu astronauta uvězněného na Marsu, podle které britský režisér Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) natočil odlehčeně pojatou příručku jak přežít na 225 000 000 kilometrů vzdálené planetě.

martian 1

Filmový snímek s Mattem Damonem v hlavní roli pracuje (stejně jako jeho literární předloha) s minimalistickou zápletkou astronaut a botanik Mark Watney je členem posádky mise Áres 3, jejímž cílem je Mars. Průběh této mise je náhle narušen písečnou bouří se silným větrem a členové posádky jsou nuceni se evakuovat. Ne však Mark. Watneyho při evakuaci zraní poletující anténa, přičemž je zničen počítač v jeho skafandru, který monitoruje životní funkce, a zbývajících pět členů mise jej považuje za mrtvého a odlétá. Zraněný astronaut zůstává na obří planetě sám. V důsledku poškozených přístrojů nemůže odeslat zprávu, že přežil, a tak se jeho vidinou záchrany stává mise Áres 4, která má na Mars přiletět za čtyři roky. Zásoby jídla, vody a vzduchu mu však vystačí přibližně jen na následující dva měsíce. A tak se Mark, vyzbrojen pouze svým důvtipem a technickými dovednostmi, pouští do tvrdošíjného boje o přežití.

Asi není žádným spoilerem, že po zbytek dvouapůlhodinové stopáže sledujeme boj o astronautovu záchranu na všech frontách. Jako strojní inženýr a botanik totiž využívá Watney své znalosti nejen k tomu, aby si na nehostinném místě zajistil potravu (začíná pěstovat brambory) a vodu (spaluje hydrazin), ale i k tomu, aby navázal kontakt s NASA a uvědomil ji o tom, že přežil. NASA pak musí brzy přijít s řešením, jak zapomenutého astronauta dostat zpátky na Zem. A zbytek posádky plující vesmírem čeká také pár překvapení…

Martian 2

Marťan je ve svém jádru optimistickou oslavou lidského vědění a umu, který umožní hrdinovi filmu přežívat i v maximálně nepřátelském prostředí cizího světa. Scénář je založen na Weirově literární prvotině. Autor předlohy začal psát svou knihu po pečlivém zkoumání poznatků z oblasti astronomie, orbitální mechaniky a relativistické fyziky. Striktně se držel jednoduchého návodu: aby vše působilo realisticky, uvěřitelně a aby řešení té které situace nebyla úplná pitomost.

Režisér Ridley Scott po vzoru Weira využívá prostředí Marsu pro vyprávění silného a přesvědčivého příběhu o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznaději. Nečekejte ale dramatičnost, osudovost a napětí Gravitace nebo Interstellaru. Marťan se totiž překvapivě nezaměřuje na to, jak strašný, depresivní a osamělý musí takový život na Marsu být.

Jistě, Markovi jde o život prakticky každou sekundu a jeho záchrana je čím dál víc nepravděpodobnější, tvůrci ale naopak z jeho údělu dokázali nevšedně vytěžit pořádné množství šibeničního humoru, který z úst opuštěného astronauta odlehčuje většinu situací. Mark Watney, který se za zvuků rozverného sedmdesátkového a osmdesátkového disca (např. ABBY či Donny Summer) z hudební kolekce své velitelky prohání v bugině po Marsu, si pěstuje brambory s využitím vlastních exkrementů a natáčí vtipné (!) videozáznamy, kde nás prostřednictvím palubního deníku seznamuje s dalšími plány. S nadhledem a sebeironií komentuje mimo jiné i své postavení vesmírného piráta, jak si sám přezdívá.

martian 3

Hlavní hrdina je vynalézavý, houževnatý a schopný poradit si s nečekanými problémy. Jeho inspirativní vůle žít vám bude o to bližší, že nejde o žádného supermana, ale o postavu velmi civilní, s níž se budete moci snadno identifikovat. Matt Damon je v roli Marka, neohroženého marťanského MacGyvera, velice sympatický a přesvědčivý, ostatně jako naprostá většina všech ostatních herců ve vedlejších rolích (Jessica Chastain, Sean Bean, Michael Peña, Jeff Daniels …).

Sofistikovaná, ale velmi účinná vyprávěcí struktura, která kombinuje záznamy z lodního deníku, Damonovo kutilství, diplomacii a brainstormingy na Zemi i všelijaké pokusy vzájemně se spojit a pomoct si z bryndy, funguje na výbornou. Prakticky pořád se něco děje, často se o něčem zajímavě povídá a občas se kamera jen opájí písčitými scenériemi, na které se hezky dívá.

Marťanovi nechybí atraktivní zápletka a chytrý děj, humor, líbivý vizuál a naprostá profesionalita všech, co se podíleli na jeho vzniku. Je režírovaný lehkou rukou a velmi inteligentně. Je příjemné, že film je ukotven v naší realitě, a že jeho vize budoucnosti působí uvěřitelně. Marťan je sci-fi bez přetechnizovaných výdobytků, bez mimozemšťanů, bez černých děr a síla celého snímku se rodí jen z tvrdošíjného lpění na lidské obyčejnosti.

martian 4

Pár chyb by se zde samozřejmě našlo. Ano, Marťan mohl být o poznání dramatičtější, napínavější a osudovější, mraveniště postav možná trochu méně početné, Damon je možná někdy až příliš velkým MacGyverem a v závěru si rozhodně mohli tvůrci odpustit ony povinné slzy dojetí a patos v přímém přenosu. Jinak se ale Scottovi nepochybně povedlo natočit svižnou a především humornou adaptaci oblíbené knihy, která není udusaná hutnou psychologií a funguje jako velkolepá a svěží rodinná podívaná s humanistickým poselstvím.

Foto: Twentieth Century Fox


Štítky:

, , , , , , , , , ,