Projekt EDU_RP nabízí zábavné vzdělávání

Hana Jínová

Autor: Hana Jínová
Datum

S novým semestrem přišel i nápad na nový univerzitní spolek, který si za hlavní cíl klade vzdělávat a popularizovat vědu. S tímto konceptem přichází EDU_RP. Že už jste tento název někde viděli? Ano, EDU_RP se stal hlavním tématem posledního čísla tištěné Heleny v krabici. Nyní vám ho ještě blíže představujeme rozhovorem s Jiřím Zakopalem. 

10917521_10204505667575825_2122844890_n

Jaké informace by měli všichni o EDU_RPu vědět?

Spolek EDU_RP Olomouc se zabývá tvorbou edukativních roleplayingových her především z oblasti historie, ale plánujeme také EDU_RPy tematicky zaměřené například na přírodní vědy. Formát EDU_RP vychází primárně z tzv. LARPů – v podstatě jde o to, že účastník hraje roli kupříkladu historické osobnosti na základě námi předem připravených materiálů, které mu napomáhají ve ztvárnění postavy, nicméně hlavní část jeho jednání je hlavně na něm. Cílem je především osobní prožitek účastníka, edukativní charakter pak spočívá v jeho práci s obdrženými fakty a rozšíření schopnosti interpretace, kooperace a interakce s ostatními hráči.

Proč jste spolek založili?

Spolek zatím oficiálně neexistuje, nicméně v současné době aktivně pracujeme na organizačních záležitostech jeho registrace, o kterou budeme ve velmi blízké době žádat. Koncept EDU_RP vznikl původně jako divize spolku What’s UP? z iniciativy Petra Cieslara, který mě oslovil z důvodu mé předchozí zkušenosti s tvorbou LARPů. Velmi rychle se nám podařilo vytvořit tým aktivních a schopných lidí.

Jaká je činnost vašeho spolku?

V současnosti plánujeme ve spolupráci s Pevností poznání zrealizovat edukativní LARPy pro žáky středních škol. Nabízíme ovšem také EDU_RPy pro studenty UP a jiných vysokých škol, momentálně například historickou simulaci karibské krize. Plánujeme také řadu dalších akcí. Naše aktivity jsou otevřené v zásadě všem bez rozdílu věku, nicméně vzhledem k jejich vzdělávacímu charakteru jsou určené primárně žákům a studentům základních, středních a vysokých škol.

Co přináší členství v EDU_RPu?

Po oficiálním založení spolku to bude především praxe v oblasti popularizace vědy a inovativních vzdělávacích metod, také možnost prohloubit si znalosti i mimo svůj obor a zkušenost s kreativním tvůrčím procesem. Zároveň příležitost podílet se na poměrně unikátním projektu, a to vše ve velmi přátelském a příjemném kolektivu.

Kdo se může do spolku přidat?

Především studenti, kteří mají zájem dozvědět se něco nového i mimo svůj obor a popularizovat vědu jako celek. Náš tvůrčí tým je v současné době poměrně široký, nicméně vzhledem k jeho poněkud „humanitnímu“ zaměření rádi přivítáme aktivní studentky a studenty například z přírodovědy či medicíny. Příští semestr navíc několik našich členů odjíždí na dlouhodobé zahraniční studijní stáže, takže posily rozhodně uvítáme. Pro ty, kdo by si s námi chtěli vyzkoušet spolupráci na méně časově náročné pozici, máme možnost zapojit se do našich realizací jako hráči tzv. cizích postav, to jsou postavy hrané lidmi, ale řízené organizátory. Pokud máte zájem, kontaktujte nás na emailu edurpolomouc@gmail.com nebo na naší stejnojmenné facebookové stránce.

Foto: EDU_RP Olomouc


Štítky:

, , , ,