Vítejte v Azerbajdžánu, zemi, kde se svoboda slova utopila v černém zlatě

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Dokumentární film Úžasný Ázerbájdžán, představila režisérka Liz Hermin poprvé v roce 2012 na festivalu Jeden svět. Já jsem měla možnost vidět ho v rámci přehlídky filmů o lidských právech na Lékařské fakultě. Dokumenty jsou pro mě většinou nekonečně dlouho se táhnoucí pásma nudy, avšak šedesátiminutový Úžasný Ázerbájdžán jsem sledovala s otevřenými ústy.

 zaliv.baku

Sama země se turistům prezentuje jako dravý orel, spojující kulturu Východu a Západu. Na videích pro cestovní kanceláře uvidíte krásy a úspěchy bohaté muslimské země, která sama sebe vnímá spíše jako stát evropský. Za národní úspěch bylo prezidentem vyhlášeno vítězství v soutěži Eurovision, která se nakonec konala v hlavním městě Baku. V televizi uvidíte prezidenta Ilhama Alijeva, jak si potřásá rukou s významnými státníky světa, Ázerbájdžán je dokonce členem Bezpečnostní rady OSN. Mrakodrapy, nablýskané monumenty, soutěž evropských rozměrů – to všechno je ovšem podle filmu jen pozlátko. Divadélko sehrané pro Evropu, která tleská ve stoje a řve si o přídavek. Pod rouškou bohatství se v rukou mocné Alijevovy rodiny skrývá země, kde jsou občanům upírána lidská práva a kde je násilně potlačována svoboda slova.

To, co najdete za zlatou nablýskanou zdí, vám vyrazí dech. Bude vám odkryt příběh novináře, který byl zastřelen před svým vlastním domem, když upozornil na korupci ve státě. Uvidíte zpěváka, který byl mučen pro své písně kritizující vládu nebo desítky lidí, kteří byli násilím vystěhováni policií a jejichž dům byl stržen bez varování. Stál totiž v cestě výstavbě nové dálnice pro návštěvníky pěvecké soutěže Eurovision. Násilí, výhružky, zákazy, křivá obvinění – to vás čeká, když si dovolíte poukázat na nedostatky vlády. Uměle vyvolaný konflikt, který vláda bleskurychle otočí v závažné obvinění proti napadenému je jen jedna z mála nechutných praktik, které podle režisérky filmu stát brilantně ovládá. Projevte nesouhlas, sděluje snímek, a v tom lepším případě možná stihnete utéct ze země, v tom horším vás čeká vězení nebo smrt.

 

Úžasný Ázerbájdžán je plný příběhů smyšlených obvinění vznesených zejména proti novinářům, kteří byli nakonec donuceni k emigraci, nebo označeni za vlastizrádce. Pokud nechcete být jen slepě věřícím divákem, který aplauduje ve stoje a smeká klobouk před bohatstvím a úspěchy země, která (ne)dodržuje demokratické principy, najděte si hodinku a udělejte si obrázek sami. Trailer si můžete prohlédnout tady.

Na stránce ČSFD  má snímek hodnocení přes 80% a ode mě deset bodů z desíti.

Foto: Wikipedia.org


Štítky:

, ,