V pondělí startuje Jeden svět, zaměří se na práci

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět zakotví na týden v Olomouci. Od pondělí 24. března do neděle 30. března můžete navštívit projekce dokumentárních snímků podle hlavního programu, nebo párty, výstavu či debatu v rámci doprovodných akcí festivalu. Jeden svět probíhá i v Praze, Bruselu a v dalších 33 městech České republiky. Celkově festival představí světu 106 dokumentů v jedenácti tematických kategoriích.

Patnáctý ročník festivalu se věnuje tématu, které se dotýká opravdu všech. Točí se totiž okolo práce. Ať už ji milujete, nebo na ni nadáváte, v životě se ji prostě nevyhnete. „Práce je pro všechny velké téma. Do budoucna se společnost bude navíc čím dál více potýkat s tím, že práce ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá,“ sdělila ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Na plakátech kampaně můžete zahlédnout věty jako „Střídám je“, „Snad spolu zůstanem“ nebo  „Hledám ji“, netýkají se ovšem partnerských vztahů, promiskuity ani sexuální orientace, ale práce. Někteří lidé musí mít vícero zaměstnání, aby uživili rodinu, jiní zase práci nemohou najít dlouhodobě, nebo žijí v neustálém strachu, že o ni přijdou. 

Festival Jeden svět Festival Jeden svět

V hlavní nabídce filmů najdete například dokument Ukrajina není bordel, který se zaměřil na ukrajinské hnutí FEMEN. To je známé zejména díky polonahým protestním akcím a exhibicionismu svých zastánkyň, které místo transparentních tabulí používají svá popsaná prsa. Kdo rád nakupuje, a zejména vyhledává nejvýhodnější nákupy, bude jistě chtít vědět, proč je možné si koupit například letenku od společnosti Ryanair za pár korun a proč je Lidl levný. Film Doba slevová pátrá po tom, kdo stojí za levnými službami a za výrobky, které jsou až pohádkově laciné. A věci, které ve výprodeji neseženete? Co taková ledvina, nebo srdce? Další nabízený dokument O trhu s orgány si klade provokativní otázku: „Je morální zachránit vlastní život na úkor kvality života někoho jiného?“

 Celý program olomoucké části festivalu, včetně cen vstupného na jednotlivé projekce najdete na těchto webových stránkách.


Štítky:

, ,