Výstava k výročí obnovení univerzity není vhodná pro sociofobiky

Autor: Lucie Frydrychová
Datum

V letošním roce je to celých 70 let od obnovení olomoucké univerzity. U příležitosti tohoto jubilea vznikla výstava nazvaná „Obnovení olomoucké univerzity v roce 1946“, která připomíná či spíše přibližuje tehdejší průběh událostí. Zájemci se na ni mohou zajít podívat do Ústřední knihovny Univerzity Palackého.

IMG_1894

Pár historických souvislostí určitě neuškodí. Univerzita Palackého poskytuje vědění chtivým studentům vzdělání už od 16. století. Za ta léta se ale potýkala s různými potížemi. Přestěhovali ji, degradovali na akademické lyceum, po čase opět získala statut univerzity, ale za nějakou dobu ji zrušili.

IMG_1878

Po téměř 90 letech se univerzita dočkala obnovení, a jak ukazuje výstava, důvodů bylo několik. Například ten, že tehdejší poměr počtu obyvatel na univerzitu byl v Česku podstatně vyšší než v jiných zemích. I z řad studentů zaznívaly názory, že by bylo dobré zřídit univerzitu, která by sídlila v Olomouci, tedy na Moravě, aby místní studenti nemuseli za vzděláním cestovat až do Prahy.

IMG_1882

Kromě poučení o historii mohou návštěvníci na výstavě vidět například fotografie významných okamžiků z dějin univerzity. Dále podobizny prvních děkanů jednotlivých fakult, ze kterých se po obnovení univerzita skládala. Nebo si mohou přečíst inaugurační řeč prvního rektora Univerzity Palackého Josefa Ludvíka Fishera.

Vystavené dokumenty a fotografie poskytl Archiv Univerzity Palackého, který ve spolupráci s Knihovnou Univerzity Palackého výstavu pořádá. Je to rozhodně dobrá příležitost dozvědět se nové a zajímavé informace o naší alma mater, případně si alespoň rozšířit obzory. Je tady ovšem jeden zásadní háček, a tím jsou prostory výstavy.

IMG_1888

Na jednu stranu je Zbrojnice místem pro všechny známým a dostupným, ale to je zároveň i kamenem úrazu. Exponáty jsou totiž pověšené na zdech v přízemí ve vstupních prostorách a ve studovně. Pro mě osobně to byl docela problém, protože když si chci něco prohlédnout, přečíst a vstřebat, potřebuji svůj čas a hlavně prostor. Toho ve studovně však není možné dosáhnout, protože je zde plno stolů, u kterých se po celý den střídají pilně učící se studenti. Návštěvníci výstavy se tak musí nalepit na stoly a naklánět se nad ně, aby si mohli přečíst ten, který novinový ústřižek či prohlédnout některou fotografii zblízka. Takové tísnění není jistě ani návštěvníkům, ani studentům příliš příjemné.

IMG_1886

Výstava nabízí mnohé zajímavé informace, ať už pro studenty, kteří by, podle mého názoru, měli o své univerzitě mít alespoň základní historické povědomí, nebo pro jakékoliv jiné zájemce z řad široké veřejnosti. Celý dojem z akce jen trochu kazí umístění exponátů do prostor, které nejsou pro výstavu příliš vhodné.


Štítky:

, , ,