Televizní moderátor Jakub Železný zahájil cyklus přednášek UPsolvent

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Moderátor a absolvent olomoucké žurnalistiky Jakub Železný zahájil ve středu večer nový cyklus přednášek s názvem UPsolvent. V učebně s honosně znějícím názvem Auditorium Maximum, jejíž poloha tak trochu potrápila i samotného rektora Jaroslava Millera, se věnoval známý moderátor tématu profesní a kariérní zkušenosti. Mluvil také o důležitosti vzdělávání, lidských hodnotách a o náročnosti žurnalistické profese.

Profesionální vystupování Jakuba Železného bylo na akademické půdě trochu jiné, než na jaké jsme zvyklí z televize. Přísný výraz v jeho tváři lehce ustoupil spolu se vzpomínkami na jeho vlastní začátky a na 17. listopad. Studentům se snažil zdůraznit, že ačkoliv může být jejich cesta za vzděláním náročná a místy se zdát až nepřekonatelná, stejně jako ta jeho, klíčové je vyzbrojit se trpělivostí a nevzdávat se. Připomněl nám, že i on začínal v rozhlase od píky a na pozici vedoucího moderátora České televize se dostal jen vlastní pílí a pracovitostí.

DSC_0771 - kopie

Celá přednáška měla úžasný spád – chvílemi byla silně motivující, místy dojemná, často velice vtipná. Nejvtipnější asi ve chvílích, kdy novinář překvapil svou schopností dokonale imitovat slavné politiky. Železný nechtěl zejména studenty dle jeho slov umořit délkou výkladu a snažil se nemluvit déle než hodinu, se spolužáky jsme se však po jejím skončení shodli, že na takové přednášce bychom vydrželi klidně hodin několik. „Dvě hodiny s panem Železným mi daly víc než semestr kurzu moderování na naší katedře. Rozhodně vítám nápad setkávání se s absolventy, líbily by se mi třeba workshopy, o kterých mluvil. Škoda že u nás neučí,“ posteskla si jedna ze studentek katedry žurnalistiky.

Moderátor také zmínil náročnost svého povolání. Velká časová vytíženost, nutnost ovládat umění improvizace a pohotovost jsou jen zlomkem toho, co všechno musí profesionál zvládnout. Je potřeba i notná dávka sebeovládání, kterou demonstroval na videu z jedné ze svých vlastních zkušeností v živém vstupu vysílání. Sám přiznává, že největší daň za jeho úspěch je nedostatek času, který by radši věnoval svému synovi.

DSC_0795 - kopie

Na konci přednášky byl dán prostor dotazům a celá diskuze se protáhla skoro o další hodinu. Ačkoliv měl být moderátorem této diskuze vedoucí katedry žurnalistiky Petr Orság, Jakuba Železného nebylo lehké udržet v roli zpovídaného hosta. Bylo pak zajímavé pozorovat viditelný rozpor v duši profesionála, když skákal z jedné role do druhé a snažil se ztotožnit s tou, která je mu spíše cizí.

Pokud jste propásli příležitost zúčastnit se této přednášky, studentské rádio UP AIR má už teď na svých stránkách záznam rozhovoru s Jakubem Železným, který vede student třetího ročníku žurnalistiky Filip Titlbach. Ve svém pořadu Filipova půlhodinka zažil Filip s Jakubem Železným veselé i dojemné chvíle a dokonce byl hned v prvních minutách pořadu profesionálem proškolen.

Celý cyklus přednášek úspěšných absolventů UPsolvent se koná v rámci nového projektu Univerzity Palackého. Projekt nabízí řadu slev a výhod všem absolventům, kteří se zaregistrují do Klubu absolventů. Bývalí studenti tak budou mít možnost využívat centrální univerzitní knihovnu i její fakultní pobočky, ubytování i koleje a slevy například na jazykové kurzy UPlift. Univerzita také plánuje otevřít vlastní obchod s dárkovými předměty a celkově více spolupracovat se svými absolventy, jako tomu je v zahraničí. Za tímto účelem vznikly nové webové stránky absolventi.upol.cz.

 

Fotografie: Jana Opočenská