Niall Connolly umí svými písněmi kritizovat společnost i romanticky rozněžnit

Autor: Lucie Frydrychová
Datum

Koncert, který pohladí po duši, zahřeje u srdce i skvěle pobaví, se odehrál v úterý 16. února v Artum Centru. Vystoupil zde irský písničkář a kytarista Niall Connolly. Jeho hudební talent je skvělý, a když k němu připojil srdečné vystupování a brilantní smysl pro humor, získal si tak všechny diváky.

12736635_1688811934693049_1820211034_o

Niall Connolly je irský hudebník, který začal tvořit v roce 2001 a od té doby vydal už osm desek. Se svým nejnovějším albem All We Have Become, které vydal v loňském roce, právě objíždí turné. Jednou ze zastávek jeho koncertní šňůry se stala i Olomouc, která je společně s Prahou jedinými českými městy, ve kterých Niall letos hrál.

Irský hudebník ani samotné Artum Centrum nepočítali s velkou účastí. Koncert se měl původně uskutečnit v prostorách kavárny Déjàvu, které jsou skromnější a útulnější než přilehlý sál. Všechno zde také před osmou hodinou večerní bylo nachystané, elektronika zapojená a ozvučení doladěné. Přicházelo ovšem stále více lidí, které už prostor kavárny nedokázal pojmout. Proto se koncert přesunul do sálu a i tady bylo poměrně plno. Vzhledem k tomu, že musela znovu proběhnout zvuková zkouška a bylo třeba doladit i jiné okolnosti, začal tak Niall hrát o něco později.

12751955_1688811898026386_1882555496_o

Rozhodně se však vyplatilo si pár desítek minut na příjemný zážitek počkat. I přesto, že muzikant není velkého vzrůstu a že vystupoval sám jen se svou kytarou, dokázal svou hudbou zaplnit a oslnit celý sál.

Niall svůj koncert rozdělil do dvou částí, které dohromady trvaly necelou hodinu a půl. Na úvod zahrál píseň, která naráží na aktuální společenské téma, a to problematiku sociálních sítí a konkrétně s ní spojené sdílení fotografií jídla. Jak uvedl Niall, tuto aktivitu uživatelé sociálních sítí upřednostňují před samotným sdílením jídla v realitě. Příznačně nazvaný song Come Back to the Table tak vybízí posluchače, aby se vrátili ke stolu a potažmo i k normálnímu, reálnému životu.

Kritické téma hned vystřídaly písně o životě a hlavně o lásce, jak už to u folk-popových kytaristů bývá. Nedošlo však k žádnému zklamání. Niall svými texty a jemným vybrnkáváním na kytaru dokázal naladit důvěrnou, až intimní atmosféru.

Jedna z písní, která na koncertu zazněla, měla toho večera svou premiéru vůbec. Byla to píseň věnovaná občanům Paříže, kteří se v nedávné době stali terčem teroristického útoku. Niall jim touto cestou chtěl vyjádřit svůj obdiv a podporu. V písni ovšem přiznává, že po útoku už Paříž nikdy nebude jako dřív.

12722165_1688811908026385_1720941776_o

Skvělou hudbou ale koncert neskončil. Niall během večera předvedl, že má výborný smysl pro humor. Mezi jednotlivými písněmi bavil diváky historkami a vtipnými poznámkami. A kdyby se snad jednou rozhodl ukončit svou hudební kariéru, což by samozřejmě byla veliká škoda, tak by příští profesi mohl vystavět na svém vypravěčském talentu a ostrovtipu.

Na závěr druhé části a také celého koncertu se zapojili i diváci a poskytli podporu v podobě svých hlasů. Niall si při poslední písni vyžádal, aby zpívali jednoduchý motiv. Aby toho nebylo málo, sešel mezi ně z pódia, hrál přímo mezi lidmi a chvíli poskakoval po stolech. Koncert tak získal nový rozměr a vyvrcholil v akustické podobě.

Po tak skvělém čísle si publikum vcelku hlasitě a důrazně vyžádalo přídavek. Tím byla typicky irská píseň, kterou zahrál a zazpíval také akusticky. V jejím závěru si se všemi přítomnými symbolicky připil.

Na mě osobně Niall velmi zapůsobil jak svou tvorbou, tak svou osobností. Podle reakcí publika si navíc troufám říct, že jsem rozhodně nebyla jediná. Pokud ještě někdy budu mít možnost si ho poslechnout naživo, tak ji určitě využiji a už teď si jsem jistá, že nebudu litovat. Byl to krásný, komorní a takřka poetický večer.

12754826_1688811931359716_1815695675_o


Štítky:

, ,