Studentské kapely se utkaly v S-cube

Kristýna Dušková

Autor: Kristýna Dušková
Datum

Možná ani netušíte, jaké talentované kapely z řad našich studentů v Olomouci působí. Právě ty mají možnost se zviditelnit v celorepublikové soutěži s názvem University band contest. První olomoucké kolo proběhlo v pondělí 17. února v klubu S-cube. Divákům se při něm předvedly tři žánrově zcela odlišné mladé kapely. Jedno však měly společné: touhu po vítězství. A tak ze sebe na pódiu vydaly to nejlepší, co umí. Byl to zkrátka opravdový souboj. Věřte, že porota složená z přihlížejícího publika a čtyř odborníků neměla vůbec jednoduché rozhodování. Podpořit vycházející hvězdy přišlo několik desítek diváků.

IMG_1304

Amorfia

Skupiny vystoupily v pořadí, jež si vylosovaly na začátku večera. Jako první se tak představila parta, která si říká Amorfia. A začala pěkně zostra. Posluchačům nabídla směs tvrdých kytarových riffů s prvky blues a reggae. I během krátkého třicetiminutového limitu, který kapely na vystoupení v soutěži dostaly, dokázala Amorfia naladit publikum na svou vlnu a roztančila téměř všechny přítomné. Ti se pak z plných plic dožadovali přídavku, kterého se ovšem nedočkali právě kvůli striktně stanoveným třiceti minutám. A tak diváci kapelu odměnili alespoň bouřlivým potleskem.

Dojem udělali pánové z Českého Těšína i na odbornou porotu, která ocenila dynamiku jejich hudby a hlasový projev zpěváka. Ozvala se ale i drobná kritika. „Chvílemi to znělo, jako byste pouze jamovali. Chtělo by to větší přímočarost,“ řekl na adresu kapely jeden z porotců.

IMG_1316

The Shookies

Další kapelou, která bojovala o přízeň poroty i publika, byli The Shookies. Ti svým akustickým rockem výrazně zmírnili tempo. I oni si svými melodickými písněmi a příjemnými kytarovými melodiemi získali na svou stranu spoustu příznivců. Jejich vystoupení bylo free a pohodové, zpěvák navíc překvapil kromě podmanivého hlasu i výbornou angličtinou, která se u českých kapel jen tak nevidí.

The Shookies mají už za sebou pár koncertů i první hudební úspěchy. „Za 14 dní máme křest našeho debutového alba, takže jsme se připravovali spíše na něj, než na dnešní večer,“ prozradil Ondřej Králík, jeden z členů kapely, mimo jiné student ekonomie a sociologie na Univerzitě Palackého. „Vyhrát by ale bylo super,“ dodal.

IMG_1377

The Complication

Do třetice přišli na řadu The Complication z Jablonného nad Orlicí. „Nejsme tady kvůli vítězství, ale viděli jsme dnešní večer jako skvělou příležitost zahrát si v Olomouci a poznat nové lidi,“ řekl před koncertem basák skupiny a student žurnalistiky Michael Schnaubert. Uvolněnost a pohoda byly na kapele při vystoupení opravdu znát. Na pódiu to rozbalili zdaleka nejvíc, jako jediní perfektně komunikovali s publikem a předvedli skvělou show. Při jejich vystoupení neměl nikdo z přítomných šanci se nudit.

The Complication hrají pod nálepkou žánru grunge, ale sami sebe považují spíše za multižánrovou skupinu. Právě nesourodost stylů byla tím, co porotci čtyřčlenné kapele vytkli. Jinak ale i oni uznali, že z vystoupení této čtyřky čišela obrovská energie a kreativita a všichni si ho užili.

IMG_1311

The Shookies

Vyhlášení vítěze přišlo krátce před půlnocí. Do olomouckého finále se nakonec probojovali The Shookies. Reakcí byly ovace a nadšený potlesk, ale i nesouhlasné mručení z řad příznivců jiných kapel. Nedá se nic dělat, zvítězit mohl jen jeden. Nezbývá než klukům z The Shookies držet palce i ve finále. Věřím, že o nich ještě uslyšíme. 


Štítky:

, , ,