Spoluhráč Bowieho a Zappy zahraje v Sku

Petr Šrajer

Autor: Petr Šrajer
Datum

Co mají společného alba Graceland Paula Simona, The Downward Spiral od Nine Inch Nails a Remain in Light od Talking Heads? Kromě toho, že všechny patří mezi ty nejzásadnější nahrávky populární hudby je spojuje také přítomnost multiinstrumentalisty Adriana Belewa. Ten se v sobotu 22. dubna představí se svým power triem také v olomouckém Sklubu.

Při vyslovení jména Adrian Belew sice nejspíše zpozorní málokdo, přesto se jedná o jednoho z nejzajímavějších rockových kytaristů, experimentátorů a inovátorů. Za vše v tomto ohledu mluví už jen výčet osobností, které vynalézavého amerického hudebníka a zpěváka přizvaly ke spolupráci. Kromě výše zmíněných to byli také Frank Zappa, David Bowie, Mike Oldfield nebo Herbie Hancock. Zřejmě nejviditelnější potom bylo Adrianovo třicetileté působení na pozici frontmana prog rockové instituce King Crimson.

Adrian2

Adrian Belew ale není pouze nadžánrovým dokrášlovačem cizích projektů. Na svém kontě má řadu sólových desek, z nichž hned ta první, Lone Rhino z roku 1982, nastínila hudebníkův žánrový rozsah. Belew zde odkazuje na tvorbu Beatles, zároveň ale také experimentuje s novými technologiemi, pomocí kytary imituje zvířecí zvuky a nebo jen tvoří ambientní zvukové plochy. Na rozdíl od podstatné části svých vrstevníků jde Belew stále s dobou. Výsledkem jeho šestileté práce v posledních letech je například mobilní aplikace Flux by belew. Ta svým uživatelům nabízí při každém spuštění nový mix Belewovy hudby, natočené přímo pro aplikaci.

Sedmašedesátiletý Adrian také pilně koncertuje se svým Adrian Belew Power Trio, kde ho doprovází o generace mladší dvojice hudebníků. Právě s nimi přijede v sobotu 22. dubna také do Olomouckého Sklubu. V doprovodu extravagantní baskytaristky Julie Slick a bubeníka Tobiase Ralpha představí jak známé skladby ze zmiňovaných kolaborací, tak svou sólovou tvorbu.

Foto: http://adrianbelew.net/


Štítky:

, , , , ,