Spát, či nespat? To je oč tu běží; spát vám nedá Filmová noc v Premiere Cinemas

Kristina Jochmannová

Autor: Kristina Jochmannová
Datum

Stalo se vám někdy, že jste večer nemohli usnout, a tak jste si před spaním pustili film? A pak další, a další a další a další…? Pokud se vám ani potom nepodařilo zabrat, pak jste právě vy ideálními kandidáty na filmovou noc, která proběhla v Premiere Cinemas. A podívaná to byla opravdu hooodně dlouhá. První film začínal už ve tři hodiny odpoledne, ten poslední končil až v šest ráno. Za jednu vstupenku jste si tak mohli užít až patnáct hodin jedné filmové pecky za druhou.

A na své si přišel opravdu každý! Milovníci romantických komedií si mohli vybrat například  Méďu 2, 50 odstínů šedi, nebo Papírová města. Nebo spíše sci-fi? Proto byl v nabídce Marťan nebo Fantastická čtyřka. Thriller? Dárek, Everest, Birdman, nebo Labyrint 2. Pro fanoušky akčních filmů a aut tu bylo Rychle a Zběsile 7. A nebojácní hororomilové si mohli zajít na Sinistr 2. Každý si zkrátka mohl seskládat tolik filmů a tolik žánrů, na kolik měl zrovna chuť. To všechno za skvělou cenu 299,-. A po celý večer jste navíc měli jídelní menu za zvýhodněnou cenu.

Já jsem si pro svou návštěvu vybrala pět filmů a každý úplně jiný. Ať už žánrově, nebo námětem. Nejdříve jsem zhlédla film Papírová města, mysteriózní romantické drama s Carou Delevigne v hlavní roli. Příběh byl postaven na nenaplněné a až zbožné lásce osmnáctiletého Quentina ke své nespoutané sousedce Margo. Po noci, kdy se náhodou stane jejím „komplicem“ při pomstě „kamarádům,“ kteří jí lhali, však Margo zmizí. A Quentin začíná pátrat po tom, kam mohla odejít a proč. Když se mu ji však po několika týdnech a dlouhé cestě podaří najít, nic není tak, jak si představoval. Margo vůbec nechtěla, aby ji našel, stopy za sebou nechávala jen proto, aby věděl, že je v pořádku a nic se jí nestalo.  A zklamaný Quentin odjíždí zase domů. Poměrně zajímavou zápletku a téma, alespoň pro mě, mírně pokazil až příliš americký happyend ve stylu „maturitní ples všechno vyřeší, i když jsi právě ujel přes 4000 km, abys našel holku, která tě vlastně nechce“. 

filmovanoc

Film Everest zase zobrazoval úplně jinou atmosféru. Kromě nádherných hor a blízkých přátelství mezi horolezci na nás dýchala také beznaděj a marnost. Proč ještě lezli nahoru, když už neměli čas? Proč je nešel nikdo zachránit? Celý příběh vzbuzoval mnoho otázek a vyvolával pocity smutku, hrůzy a místy také vztek nad zbytečnou smrtí. Na celém filmu bylo nejděsivější, že zobrazoval skutečné události a reálně zaznamenával osudy nejen všech zemřelých, ale i přeživších.

Do sci-fi světa jsme se ponořili ve filmu Fantastická čtyřka, který zobrazoval příběhy superhrdinů ještě předtím, než se superhrdiny stali. Mohli jsme tak sledovat vynálezy geniálních vědců, které je nakonec dostaly do nepříjemné situace a zničily tak jejich přátelství. Každý z nich byl totiž po návštěvě jiné dimenze nenávratně poznamenán. Zatímco někteří byli z nových schopností nadšení, jiní svou proměnu těžce nesli a hlavní hrdina dokonce utekl. Po zbytek filmu se vlastně řeší, jak a jestli vůbec bude možné vrátit jejich životy do normálu. Ale opravdu to všichni chtějí a je to vůbec reálné?

Když jsem vcházela do sálu, kde se měl promítat horor Sinistr 2, byla jsem také za velkého hrdinu. Už po pár minutách mě však sebevědomí přešlo. Horory očividně nejsou moje silná stránka a musím říct, že jsem byla u sledování filmu docela vyděšená. Příběh zaměřující se na pomocníka šerifa z prvního dílu a svobodnou matku se dvěma syny, dvojčaty, má několik vrstev. Nejenom, že je rodina na útěku před tyranským otcem, ale spory mezi sebou mají i chlapci. Jeden je spíše po tatínkovi a druhý po mamince.

Hádejte, který týrá toho druhého? A k tomu všemu ještě oba vidí duchy mrtvých dětí. Ty si ale vyberou toho „slabšího“ a toho nutí sledovat hrůzné filmy o tragických vraždách celých rodin, které spáchali a sami natočili. Tím vydráždí druhého bratra natolik, že se mu téměř podaří zavraždit celou svou rodinu a natočit o tom obdobný film. V tom mu zabrání až bývalý policista, který mu kameru rozbije.  Přestože se mu mrtví duchové „snaží pomoct“, ostatní už nezvládne povraždit, a přetrhne tak řetězec vraždících dětí. Na závěr si děsivý Bhuguul bere chlapce k sobě do říše mrtvých.

Jako poslední jsem si vybrala film Dárek, který mě osobně zaujal úplně nejvíc. Psychologický thriller vypráví příběh o úspěšném manželském páru, který se stěhuje zpět do míst manželova rodiště. Na nákupu náhodou potkají starého spolužáka, který se rozhodne, že budou přátelé, a své rozhodnutí bere dost důsledně. Neustále pár navštěvuje, nosí jim dárky a stále se je snaží kontaktovat. Když se s ním manžel odmítne dál přátelit, začínají se dít „zvláštní věci“. Z domu jim zmizí pes, manželka se stále bojí, slyší v domě kroky, strašidelné zvuky…  A co víc, na povrch začínají vyplouvat podivné události z dávné minulosti.

V průběhu filmu zjišťujeme, že zdánlivě dokonalý, milující a úspěšný manžel až tak dokonalý není. V minulosti coby tyran šikanoval „tohoto kamaráda“ a jeden z jeho žertíků stál “kamaráda” téměř život . Kdo tedy představuje pravé nebezpečí? Trochu divný, ale milý a přátelský chlapík, nebo zdánlivě dokonalý lhář, úzkostlivě tající určité části svého života? Na konci není ani jeden bez viny a na povrch vyplouvají další zákeřnosti, ale kde je pravda? A který z nich je nebezpečnější?

Celá filmová noc byla velmi příjemným zpestřením běžného studijního týdne a vybrat si mohl opravdu kdokoli. Filmy byly dobře nakombinované a většinou se promítaly alespoň ve dvou časech, aby si diváci mohli seskládat svůj program podle svého vkusu. Vstávání další den bylo sice vražedné, ale doufám, že tato akce nebyla poslední. Určitě za ten spánkový deficit stála.

Zdroje: www.premierecinemas.cz


Štítky:

, , , ,