Snílek rozzářil náměstí

Mirka Jakubcová

Autor: Mirka Jakubcová
Datum

Rok se s rokem sešel a na Horním náměstí se za tónů tradičních koled opět line vůně punče. Přesně měsíc před Štědrým dnem totiž vypukly vánoční trhy a hlavní olomoucké náměstí získalo svoji novou dominantu – vánoční stromeček.

 

Podle hojné návštěvnosti si jen málokdo nechal v neděli ujít rozsvícení vánoční borovice. Ta letos získala jméno Snílek. Soutěž „Pojmenuj vánoční strom“ tentokrát vyhrála Terezka a za odměnu si odnesla sadu malířských potřeb pro malé umělce. „Dítě, které nakreslilo nejhezčího obrázek a zároveň vymyslelo nejlepší jméno, vyhrává,“ upřesnil pravidla soutěže primátor Martin Novotný, který cenu vyhlašoval. Hned poté, co se stromeček slavnostně pojmenoval, se i slavnostně rozsvítil. Čtyřicet čtyři tisíc LED diod na Snílkovi doprovázela celý večer světelná show, která na domech Horního náměstí tvořila zajímavé barevné ornamenty.

Nešlo ale jen o rozsvícení stromečku. Celé odpoledne doprovázel nabitý program jak pro děti, tak dospěláky. Ani chladné počasí neodradilo ratolesti od jízdy na připraveném kolotoči. Jejich rodiče a ostatní dospělí se zahřívali punčem a svařákem. Ve stáncích, které se rozléhají kolem radnice a pokračují až na Dolní náměstí, však lidé neobjeví jen alkohol. V nabídce jsou nejrůznější druhy jídel – přes sýry, uzeniny anebo i zahraniční speciality. Koupíte tady i výrobky ze dřeva nebo vlny, hračky a taky vykrajovátka na cukroví.

Během odpoledne zde vystoupily i různé kapely. Jako první přišli na řadu ostravští Buty, od kterých nemohly chybět známé písně jako Nad stádem koní, Mám jednu ruku dlouhou nebo Jednou ráno. Stoprocentně posluchače roztančil i rodák z blízké vesnice František Dobrota. Hned po nich přišel na řadu Petr Bende & band. V jeho podání zazněla například píseň Jiřího Suchého Pramínek vlasů. Po jeho vystoupení se na pódiu objevil poslední interpret večera, kterým byl Jaroslav Uhlíř s kapelou. Ten na Horním náměstí vytvořil neuvěřitelnou atmosféru. Díky jeho legendárním pohádkovým písničkám se nejeden posluchač dostal do nostalgického opojení. Společně s Uhlířem si lidé notovali třeba Severní vítr, Dělání nebo dojemný Holubí dům.

Pokud jste nestihli nedělní vystoupení, nezoufejte. Organizátoři připravili na celý prosinec bohatý program. Můžeme se těšit na slovenskou kapelu No name, Naďu Urbánkovou, Standu Hložka nebo Petra Spáleného. Nebude chybět ani zpívání koled či mnoho divadelních vystoupení. Stromeček bude náměstí zdobit do Tří králů, tedy do 6. ledna. 

Foto: Simona Pazderníková, Mirka Jakubcová


Štítky:

, , ,