Slovenští baníci diváky nelákali

Josef Čermák

Autor: Josef Čermák
Datum

Nemají životní perspektivu a žijí ze dne na den. Takoví jsou hrdinové dokumentu Báňský chlebíček. Jeho projekcí pokračoval ve středu 26. března filmový festival Jeden svět. Dokument přiblížil nelehký život obyvatel východoslovenské hornické vesnice Rakovnica. Jeho autorem je tamní rodák Roman Fábian. Po filmu následovala diskuze s odborníky na téma nezaměstnanost.

Kulisou dokumentu bylo, i přes aktuální téma, poloprázdné hlediště. Diváci, kteří si onoho večera našli cestu do Divadla hudby, by se bez nadsázky dali spočítat na prstech jedné ruky. Film natočený v loňském roce byl zajímavou sondou do života zapadlé vesnice Rakovnica. Ta byla citelně zasažena útlumem těžebního průmyslu po roce 1989. Hrdiny filmu jsou tamní obyvatelé, z velké části bývalí horníci. Vyvrcholení filmu poněkud pokazila promítačka, která těsně před koncem snímku vypověděla poslušnost. Diváci se však konce filmu přece jenom dočkali.

Při závěrečné debatě se řešila aktuální témata jako nezaměstnanost, rekvalifikace pracovníků či sociální politika. Diskuzi moderoval zástupce Univerzity Palackého Pavel Šaradín. Jeho hosty byli Jiří Rudolf z OK4Inovace a Jana Čuhlová z Úřadu práce.

Šestnáctý ročník filmového festivalu Jeden svět letos hostí 34 českých měst. S Olomoucí se rozloučí 30. března. Více informací o filmu a festivalu naleznete zde