Silný závěr Jednoho světa v Olomouci

Petr Šrajer

Autor: Petr Šrajer
Datum

V sobotu 28. března se konal poslední a zároveň nejnabitější festivalový den 16. ročníku Jednoho světa v Olomouci. Vešlo se do něj speciální promítání pro seniory, tři filmy pro veřejnost a samozřejmě také afterparty.

Už před konáním samotného festivalu kontaktovali pořadatelé domovy a centra pro seniory z Olomouce a okolí. Na dopolední promítání filmu Felvidék – Horní země jich tedy dorazilo dostatečné množství na to, aby zaplnili sál Divadla hudby v olomouckém Muzeu umění. Čekal na ně originální animovaný dokument a zároveň celovečerní debut mladé slovenské filmařky Vladislavy Plančíkové. Ta se ve snímku Felvidék snaží pátrat po kořenech své rodiny a naráží také na složitost maďarsko-slovenských vztahů. 

Oproti tomu první sobotní film, určený pro širokou veřejnost, moc diváků do kina Metropol nepřilákal. A to ani přesto, že belgicko-německý dokument Poslední opona pojednává o těžkostech sexuálních menšin, kde je prostor pro “praskání bublin” veliký. Představitelem snímku je skupina postarších herců queer kabaretu Gardenie, která objela už přes dvacet zemí světa. Po skončení turné se účinkující obvykle vrací ke svým běžným činnostem a seznamují diváky s životem sexuálních menšin. Film by sice mohl problematiku pojmout trochu více do hloubky, přesto se ale jedná o unikátní pohled do života stárnoucích (nejen) transsexuálů, jehož působivost je ještě umocněna záběry z posledního vystoupení Gardenie.

08_Gardenia©Luk Monsaert

Předposlední dokument olomouckého Jednoho světa si na divácký nezájem rozhodně stěžovat nemohl. Částečně je to dáno tím, že Opři žebřík o nebe je český časosběrný film z prostředí Slovenska a dna jeho společnosti, částečně proto, že Divadlo hudby není tak kapacitně rozlehlé jako Metropol. Snímek dokumentaristky Jany Ševčíkové ukazuje ojedinělý případ slovenského kněze Mariána Kuffy, který na své faře ubytovává na 250 vrahů, alkoholiků a bezdomovců. Nabízí jim ubytování, stravu, práci, zábavu i duševní náplň života a snaží se je postavit zpět na nohy. Nemalá část oslovených uživatelů jeho zařízení si ale péče dostatečně neváží a chce od něj co nejrychleji pryč.

Ani samotnému faráři Kuffovi, ani některým z jeho svěřenců není cizí humor (byť někdy nutně černý), což se u obecenstva setkalo s úspěchem. Samotný film díky tomu působí svižně a až na přehnaně patetické záběry faráře v roli kovboje poměrně věrně přibližuje tohoto muže neobyčejné vůle a vytrvalosti.

Opři žebřík o nebe

Poslední film, promítaný opět v kině Metropol, byl zároveň slavnostním zakončením celého festivalu v Olomouci, na pódiu se tedy představili jeho koordinátoři a dobrovolníci, kteří se na jeho chodu podíleli. Poté, co si všichni navzájem zatleskali za to, jak se festival povedl, nastal problém se spuštěním filmu, který se ale podařilo během dvou minut vyřešit a množství návštěvníků tak mohlo zhlédnout závěrečný snímek ThuleTuvalu. Dokument seznámil diváky se dvěma místy na zemi, pro které znamená globální oteplování jasnou likvidaci. Grónské městečko Thule postupně přijde s tajícím ledem o možnost lovu, jednoho z mála tamních způsobů obživy, a polynéský ostrovní stát Tuvalu bude díky své nízké nadmořské výšce v budoucnosti k nalezení pouze na starých mapách. Silný snímek ukazoval přímé následky současného směřování lidstva.

TT_03

Po skončení filmu zůstala na jednu minutu v sále zhasnutá světla, což ale tentokrát nebyla žádná vada. Organizátoři festivalu tím vyjádřili své sympatie k celosvětové akci Hodina země. Stejně jako po ostatních projekcích festivalu následovala diskuze i po této. Na otázky odpovídal Tomáš Miléř, který vyučuje na brněnské Masarykově Univerzitě a na téma globálního oteplování napsal několik publikací. Ten nejenže potvrdil prognózy, se kterými se ve filmu pracovalo, ale dokonce je označil až za konzervativní. Podle něj bude totiž v případě, že svět nepřestane užívat fosilní paliva, reálná situace ještě mnohem horší.

Po tomto ne zcela příjemném zážitku připravil Jeden svět pro příznivce festivalu afterparty v blízkém Metro chill out clubu. V něm sice řádili DJs rádia UP air, ale vzhledem k tomu, že v sobotu je většina studentů mimo Olomouc, se do klubu moc návštěvníků festivalu nevydalo.

Foto: webové stránky filmů


Štítky:

, , , ,