SERIÁLY: “Přepni to, běží Ordinace, umře Magda.”

Martina Mátlová

Autor: Martina Mátlová
Datum

Kdybych přes týden nebydlela na koleji, tak bych každé úterý a čtvrtek slýchala proslulou větu, kterou si pamatuju ze střední. „Přepni to, je Ordinace!“ Jak se ale říká, proti gustu… Já zase znám nazpaměť Star Wars.

Když jsem ovšem náhodou doma a ozve se ono známé „Tvůj svět je můj…“, vím, že  je na čase vyklidit pole působnosti. Pár epizod jsem koneckonců viděla – a to mi stačilo. Nejsem odborník, abych mohla vyprávět, kdo s kým co dělal ve které epizodě, ale základní děj a vtahy mezi postavami si lze rychle domyslet. Koneckonců, to je smyslem podobných seriálů: nepřemýšlet a rychle se vcítit do postav, prožívat jejich osudy, jako by to byli skuteční lidé. Pak to dopadá tak, jak to dopadá.

A o čem že je tenhle nejsledovanější seriál v Česku? Původní Ordinace v růžové zahradě se odehrávala na soukromé gynekologické klinice. Poté, co autoři za název přidali číslovku dvě, se prostředí změnilo a hlavní hrdinové se přesunuli do kamenické nemocnice na oddělení chirurgie, pediatrie a plastické chirurgie. Převážná většina postav tak jsou doktoři, zdravotní sestřičky, pacienti, uklízečky v nemocnici a jejich rodinní příslušníci, většinou stejně také náležející do nějaké výše zmíněné skupiny.

Aby měl děj spád a divák se nenudil, lékaři v každé epizodě řeší nejen své pacienty, ale hlavně vztahy, ať už ty svoje, nebo cizí. K tomu se přidá trocha byrokracie, kdy nadřízení buzerují své podřízené a chyby svých lékařů maskují tak, aby nemocnice zůstala neposkvrněna. Tohle určitě moc důvěry ve zdravotnictví nevyvolá.

Když se zdá, že se fanoušci Ordinace nudí, je na čase udělat něco, co určitě rozhýbe diskuzi. Třeba smrt hodně oblíbené postavy, pokud možno co nejemotivnější. Fanynky ubohého gynekologa Čestmíra Mázla musí neuvěřitelně trpět. V první řadě mu scénáristé nechali zemřít jednu bývalou (rakovina) a jednu současnou (autonehoda) manželku a když už se zdálo, že se z toho začíná vyhrabávat, odnesla to poměrně nedávno i jeho třetí žena Magda, lékařka, která netušila, že by se zápalem plic neměla tahat pytle kamení.

Přiznávám se, že když jsem viděla ty titulky některých internetových médií, které Magdinu smrt propíraly, až jsem se zastyděla, že nevím, kdo to je v domnění, že se jedná o někoho významného. Vyhrocený díl vysílali na začátku prosince a já doteď lituji, že jsem se učila na zkoušky a přišla o emotivní zážitek.

V reakci na smrt doktorky Mázlové vznikla facebooková stránka R.I.P Magda Mázlová, která má i v současné době stále více než pět tisíc lajků. Truchlení vydrželo docela dlouho.

Fanoušky Ordinace taky nakrklo, když umřel doktor Frynta a pár dalších méně důležitých postav, o jejichž smrti se ovšem také psalo v médiích – a podle titulků to vypadalo, že se jedná o reálné osoby, což podle mého názoru dost mate (na svoji obhajobu říkám, že bulvár čtu jen z čistě “akademického zájmu”, protože studuji žurnalistiku…).

Nemyslete si, že jsem necitlivá, já jsem třeba brečela, když umřel Brumbál, Dobby a Snape. Jenže Brumbál byl největší kouzelník všech dob, Dobby hrdina mezi domácími skřítky a Snape byl prostě Snape a po odhalení jeho minulosti ho musel každý milovat. Magda Mázlová pro mě byla spíš mudla. Jako diskutabilní se mi jeví úmrtí doktora Frynty, jehož představitel Jan Šťastný se mi v pohádkách vždycky líbil a pár slz bych pro něj pravděpodobně byla schopná uronit.

Dalším pozitivem je onen fakt, že Ordinace v růžové zahradě 2 už se na rozdíl od té Ordinace bez dvojky odehrává v jiném prostředí než na gynekologii, což hypochondrům rozšiřuje obzory mnohonásobně více než první řada. A pokud už diváci nepřemýšlí nad tím, jestli náhodou netrpí ojedinělým druhem nádorového bujení, ještě pořád je tu Linda s Jakubem, alias zhruba šestnáctiletý pár s dítětem na krku, kteří našim matkám přináší velkolepé možnosti strachovat se, co asi jejich ratolesti právě provádí. 

Zdroj náhledového obrázku: ordinace.nova.cz

 


Štítky: