SERIÁL: Americkej deník 14. díl

Tomáš Odstrčil

Autor: Tomáš Odstrčil
Datum

Po půl dni stráveném v San Francisku a noci víceméně probděné na odpočívadle v lokaci, nejlépe definovatelné jako “kdesi”, jsme se vydali směrem na  jih ke slunným plážím a filmovému ráji. Další zastávka – L.A.

Dlouhá cesta do Los Angeles

Vyrazili jsme časně ráno po dálnici číslo jedna, která sice není nejrychlejší, ale kopíruje západní pobřeží. Pohled na oceán a jízda po klikatých horských cestách, ale po krásně upravené silnici, za nějaké to zdržení rozhodně stály. Několikrát jsme zastavovali, abychom se mohli kochat jedním krásným výhledem za druhým, a i když byla obloha v minimálně padesáti odstínech šedi, venku 15°C a ve vodě ještě tak o dalších pět méně, rozhodli jsme se s Komem, že skočíme do obřích vln Pacifiku. Zatímco dva suchozemští suchaři postávali na pláži a hlídali nám věci, my jsme si v těch tekutých žiletkách pořádně zablbli.

DSC02883

Po ledové koupeli jsme sedli zpět do auta a vydali se směr Los Ageles. Na „jedničce“ jsme museli tankovat, a jak jsme později zjistili, tamní ceny benzínu jsou o dost vyšší . než kdekoli jinde. To je ale nejspíš způsobeno tím, že po devadesáti procentech téhle úžasné dálnice není kromě úžasných vyhlídek na oceán, útesy a hory skoro nic.

DSC02922

Všichni čtyři jsme si vyzkoušeli řízení s automatickou převodovkou a shodli jsme se, že bychom manuál za nic nevyměnili. Automatika nám přišla hloupá a zbytečně jednoduchá a její jediné kloudné využití jsme našli na strmých kopcích San Francisca.

Když přišla s řízením řada opět na Honzu, často jsme se ocitli mimo plánovanou trasu. Nebylo to kvůli tomu, že by zabloudil, ale vzhledem k tomu, že byl v USA teprve třetí den, všechno ho naprosto fascinovalo a jízda vypadala asi takhle:

„Klucííí, odbočka do LOS ALAMOS!!! Jedem tam?“

„No, víš, trochu spěch…“

Fíííí!!!

Takže asi takhle…

DSC02953

Neplánovaně jsme tak navštívili nejen Los Alamos, ale také Los Olivos („Vždyť je to LOS OLIVOS!!!“). Poslední zastávka byla u pláže, přibližně 30 mil od L.A. Obloha byla už krásně jasná a teplota oceánu o dost vyšší, takže jsme do něj konečně vrhli všichni čtyři.

DSC03028

Po chvíli (cca hodině a půl) bloudění a mírného panikaření jsme našli náš motel a přečkali noc za příjemných 60$.

Los Angeles

V osm ráno jsme se vzbudili, a protože jsme neměli na pokoji wifi, rozhodli jsme se na ni napíchnout v nedalekém McDonaldu. Ten se stal během našeho pobytu takovým majákem pro komunikaci s okolním světem a místem pro plánování cest, protože na čím zaplivanější „Mekáč“ jsme narazili, tím rychlejší wifi tam byla. Po dvou hodinách baštění snídaňového menu, plánování, psaní pohledů a chatování s rodiči a našimi lepšími polovičkami jsme se vydali naší Captivou do centra Los Angeles na Hollywoodský chodník slávy. Hvězdy slavných byly vyskládány, kam až oko dohlédlo. Proto jsme po chvíli vzdali pokus vidět všechny, na to bychom potřebovali snad celý den. Celý chodník je hustě lemován turisty a různými gift shopy, kde je ale skoro všude stejné zboží. Jediné, co se liší, jsou ceny. Někde můžete sehnat pohled za dolar, někde můžete za dolar sehnat pohledů šest.

DSC03061

Po chodníku slávy byl v plánu přístav v Santa Monice a Venice Beach s jejími slavnými kanály. Ranní mraky už byly definitivně pryč a čekala nás krásná procházka po slunné pláži. I tady byly všude obchody s dárkovými předměty. Brýle, trička a pohledy se tady dají koupit na každém kroku a to poměrně levně. Kromě těchto obchůdků byly na pláži ještě jiné se štítem hlásajícím Green Doctors. V Kalifornii je totiž povolená marihuana pro lékařské účely a místní „doktoři“ si vydělávají na předepisováním tohoto zázračného medikamentu každému, kdo je ochoten zaplatit.

DSC03229

Protože pobřeží LA je takřka nekonečné, šli jsme podél něj asi čtyři hodiny. Čas se dá ale bez problému krátit občasnou koupačkou nebo nákupy. Zdi domů, otočené k oceánu jsou ozdobeny většinou velmi zdařilými graffiti. 

DSC03197

DSC03203

DSC03200

DSC03246

Den jsme zakončili západem slunce spojeném s poslední koupačkou v oceánu.

Universal pictures

Další noc jsme opět strávili Goodnite Inn. Dalo nám to hodně sebepřemlouvání, ale nakonec jsme se rozhodli podívat se do Studií Universal pictures. Vstupenka nás každého totiž stála 92$, což je v přepočtu přibližně… balík. Nakonec jsme této koupě vůbec nelitovali.

DSC03312

Přijeli jsme na místo asi v 11 hodin (otvíračka mimo sezónu je od deseti do šesti večer) a užili si to na maximum. Vyzkoušeli jsme každou atrakci, která se dala – na člunu jsme si po řece projeli „lekací“ Jurský park, stali jsme se miniony z animovaného filmu Já, Padouch, spolu se Simpsonovými nás pronásledoval Levák Bob, a to zdaleka nebylo všechno.

DSC03363

Čekala nás totiž i projížďka filmovými studii s komentářem. Tohle sice nebyla nejzábavnější část, ale rozhodně to byla ta nejzajímavější. Zjistili jsme, jak moc je Hollywood recyklovatelný. Jednu rekvizitu použijí filmaři v několika různých počinech. Například domy, které nám řidič ukázal, byly hned v několika filmech a seriálech, co známe, ale vždycky byly tak mistrně zaonačeny, vyzdobeny, nebo prostě natočeny z jiného úhlu, že to divák nemá šanci poznat.

DSC03400

Každá atrakce v tomto zábavním parku má i svůj vlastní stánek s tematickými suvenýry. Takže když jsme například dokončili horskou dráhu Mumie (která byla celá skrytá v zastřešené budově, a tak mohla být vybavena speciálními 3D efekty), vyšli jsme ven skrze gift shop, kde jsme si mohli koupit nejen trička Universal pictures, ale třeba i čepici ve tvaru faraónovy koruny, miniaturní mumii na klíče, nebo svoji fotku z jízdy na horské dráze.

Ze studií jsme zamířili k Mulholland drive, proslulé klikaté ulici, která byla použita v několika různých snímcích, a pak do Griffitova parku a observatoři. Rychlý pohled na zapadající slunce, osvětlující nápis Hollywood a vyrazili jsme do outletů v L.A.

DSC03505

Bohužel jsme uvízli v Los Angeleské traffic jam, která je, přes soustavu několika proudových dálnic vedoucích skrze Los Angeles, nervydrásající, takže jsme na veškerý shopping měli přibližně půl hodinky. Já a Kom jsme zaskórovali aspoň v Levi’s, ale bratři Rohlenovi měli smolíka.

Pak nás čekala jen cesta do Barstow, kde jsme přespali v autě na parkovišti Walmartu.

Foto: archiv Tomáše Odstrčila

Štítky:

, ,