Sedm tipů, jak využít bezdomovce

Autor: Tereza Valentová
Datum

Nedávno jsem narazila na článek o tom, že jsou bezdomovci využívaní jako chodící wi-fi hotspoty. Lidé se mohou zdarma připojit a bezdomovec za to dostane jídlo, oblečení a ubytování. Celkem fér vzhledem k tomu, že by stejně na lavičce nebo pod ní seděl. Rozhodla jsem se zamyslet, jakými dalšími způsoby lze využít jejich potenciál a schopnosti.

 

1) Dekorace

Teď si určitě spousta čtenářů říká, že jsem se zbláznila, ale slyšeli jste už o konceptuálním umění? Jde o myšlenku a formu nazírání na umění. V centru města tudíž máme tolik bezdomovců ne proto, že si s nimi nedokážeme poradit, ale proto, že jsme nekonvenční a podporujeme i neobvyklé formy umění. A pokud jste přeci jen konzervativněji založení, stačí přidat pánům a dámám do klopy či za čepici květinu a propojit tak experimentální formu s tradičně rurální.

 2) Přednášející na kurzu o šetření

Můžete studovat pět let na VŠE, ale v praxi vás stejně průměrný bezdomovec převálcuje. Vy možná víte, jak zachránit státní rozpočet a vydělat na burze, ale on ví, jak se najíst s minimálním příjmem a kde sehnat nejlevnější víno. A to obyčejné lidi zajímá.

3) Parťák Mikuláše

Čerti už nejsou in. Dnešní děti se jich nebojí a vlastně už nikdo nevěří v jejich existenci. Ale zato ne zrovna libě vonící člověk s vlasy, co by před hřebenem prchly hrůzou z neznámého, a se zubem, co slouží jako otvírák na pivo, to je reálná hrozba. Dejte mu do ruky pytel, děti upozorněte, že se nebudou válet pěkně v teploučku v pekle, ale když budou mít štěstí, půjdou žebrotou a budou dělat sluhy v brlohu pod mostem, v horším případě skončí jako pečínka nad ohněm, a uvidíte, jak budou celý rok poslušné! 

4) Módní guru

Stačí se s blížící se zimou rozhlédnout na ulici. Nebo navštívit pár módních blogů. Otrhané džíny, větší parka, čepice a voilà – od bezdomovce vás odliší jenom iPhone v ruce.

a75oL9e_700b_v2

5) Autor pohádek a románů

Zde není třeba nic dodávat, každý jistě slyšel fantaskní a dobrodružné příběhy, proč potřebují nějaké drobné. Stačí to hodit na papír a Harry Potter může vzít pana Greye za bičík a odejít s ním na literární pohřebiště.

6) Výukový materiál

Už od první třídy by měly děti jednou za pololetí v rámci zvýšení efektivity práce ve vyučovacích hodinách a chuti ke studiu navštěvovat bezdomovce, a to nejlépe v jejich přirozeném prostředí pod mostem nebo na lavičce v parku. Na univerzitě, kam se děti díky tomu hladce dostanou, mohou posloužit jako zkoumaný vzorek v diplomových pracích napříč mnoha fakultami. Na fildě lze provádět mnoho psychologických a sociologických experimentů, na cyrilometodějské si mohou studenti vyzkoušet pomoc bližnímu svému v praxi, právníci se mohou rochnit v úředních obsílkách, které tyto lidi přivedli na ulici. No a až nastane jejich čas, jistě dobře poslouží i na lékařské fakultě…

7) Dumpster diving expert

Dumpster diving (vybírání nezkaženého jídla z kontejnerů supermarketů) je stále oblíbenější, hlavně mezi vegany a odpůrci plýtvání potravinami. Vzhledem k umístění popelnic za plotem nebo ve dvoře však může být nezákonný. Pokud jste dumpster panic, určitě je lepší domluvit se s nějakým bezdomovcem, který udělá špinavou práci za vás. Nebude tak nápadný jako nagelovaný floutek v kabátu s iPhonem v kapse a přeci jen má zkušenosti a jistý přehled, kam za šťavnatým ovocem a kam za chlebem, po kterém vám zůstanou v puse všechny zuby. 

Zdroje obrázků: 9gag.com, selfishmom.com

 


Štítky:

, , , ,