Rozhovor: zakladatel Olomoucké dílny: “Získat grant bylo paradoxně to nejlehčí”

Eliška Šlesingrová

Autor: Eliška Šlesingrová
Datum

16729278_598047833730968_3003179037704359548_n

V Olomouci se otevřel nový ráj pro všechny milovníky řezbařských prací, ručního vyrábění nebo jen zkoušení nejrůznějších technik. Olomoucká dílna přichází jako unikátní projekt, který nabízí zábavu, poučení i odreagování. Helena vyzpovídala jednoho z jejich zakladatelů, aby zjistila ještě trochu víc a pronikla do tajů tohoto kreativního tvoření.

Na otázky odpovídá jeden ze zakladatelů dílny, student geoinformatiky Vojta Bekárek. Kontaktovat Olomouckou dílnu můžete přes email, facebookové stránky nebo i telefonicky.

Kde se vzal nápad na vytvoření takovéto dílny?

Jako většina dobrých nápadů přišel i tento u piva. Domlouval jsem se s kamarády, že si pronajmeme garáž, kterou bychom mohli společně využívat jako dílnu. Nikdo z nás totiž neměl prostor, kde bychom mohli tvořit nebo opravovat věci pro naše koníčky (šerm, larp, reenactment). S přibývajícím počtem piv mě začali přesvědčovat, že by o to mohla mít zájem i širší veřejnost. A když jsem přišel domů, vyskočila na mě na fb výzva programu SmartUp, a tak sem rovnou napsal projekt, který mi později schválili.

Do jaké míry byla jeho realizace náročná?

Náročnější, než by se zdálo, navíc ještě není ani zdaleka u konce. Získat grant bylo paradoxně to nejjednodušší, následovalo shánění prostoru, výběr a nákup nářadí, stěhování, vlastní zařizování dílny, sepisování potřebné dokumentace a propagace.

Četla jsem, že dílnu vedete jako dvojice kamarádů – jaké pro vás bylo vzájemně sladit čas a organizaci, navíc ještě se studiem?

V dnešní době komunikačních možností není tohle žádný problém. Úkoly si rozdělujeme a o jejich vývoji se navzájem pravidelně informujeme. Právě to, že jsme na to dva, nám umožňuje zvládnout organizaci vedle studia a dalších povinností.

16251636_591437177725367_1561523391429983890_o

“Do budoucna bychom chtěli zařídit i ateliér pro uměleckou tvorbu.”

 
Jste v dílně sami aktivní a radíte svým zájemcům co a jak?

Pokud je dílna využívána, je zde přítomen vždy alespoň jeden z nás. A když je potřeba, tak rádi pomůžeme nebo poradíme s čímkoliv budeme moci.

Jak využití vaší dílny vyjde zájemce finančně? Bude stačit rozbité prasátko?

Určitě bude, kromě toho si ho můžete u nás i spravit. Vstupné je zatím dobrovolné, do budoucna plánujeme půjčovat dílnu na hodiny, den nebo víkendovou akci, kdy cena bude maximálně 70,- na hodinu. Popřípadě plánujeme cenu určovat podle výsledného projektu (abyste nebyli tlačeni časem a mohli si dát záležet).

Čím si myslíte, že vaše dílna (studenty) nejvíce osloví?

Možností dělat nepořádek nebo hluk bez provokace spolubydlících či partnerů. Nabídkou nářadí, které kvůli projektu nemusí kupovat. Časovou flexibilitou. Nabídkou workshopů, které plánujeme pořádat.

Takováto dílna je v Olomouci naprostá rarita. Jak její přítomnost vnímáte vy?

Jako zkoušku toho, že jsme nezlenivěli a kutilové ještě nevymřeli. Jako příležitost pro všechny šikovné lidi žijící v bytech bez dílny a nářadí.

Máte v plánu ještě někdy zopakovat úspěšnou akci s vytvářením kouzelnických hůlek?

Vzhledem k velkému zájmu tento konkrétní workshop ještě určitě zopakujeme, plánujeme ale i další. Například výroba dřevěných lžiček, misek, pletení velikonočních pomlázek a podobně.

16251895_591436927725392_7793396482496169862_o

“Dílnu vnímám jako zkoušku toho, že jsme nezlenivěli a kutilové ještě nevymřeli.”

 
Jaké jsou vaše další plány/ideje do budoucna?

Velké. (smích) Hlavně chceme najít větší prostor, pořídit další nářadí a rozšiřovat celkové zaměření. Oddělit jednotlivé zóny pro práci se dřevem, kovem, barvami a dalšími materiály. Nebo také zařídit ateliér pro uměleckou tvorbu včetně například tisku (3D, síto, knih).

Zamýšlíte do budoucna (v případě vzrůstajícího zájmu) dílnu rozšířit i o pevnou otevírací dobu?

To bychom samozřejmě chtěli, pokud bude zájem. Vždy ale bude i možnost domluvit se nad rámec standardní doby.

Genderová otázka na závěr: navštěvují vaši dílnu více studenti, nebo studentky? A proč si myslíte, že tomu tak je?

Zatím je to padesát na padesát. V dílně si každý najde to svoje. A řídíme se heslem, že to zvládne každý, stačí jenom chtít a mít chuť.

16797804_602938399908578_8438867930166016327_o

Zdroj obrázků/fotek: Olomoucká dílna – facebook.com/oldilna, Vojta Bekárek

Štítky:

, , , , , , , , , , ,