ROZHOVOR: Univerzita Palackého mi dává skvělé příležitosti

Autor: Externí spolupracovník
Datum

Jednadvacetiletá Bulharka Alexandra Alexandrovna miluje Česko a českou kulturu. Naše země ji učarovala natolik, že se před třemi lety rozhodla začít studovat Slovanská studia se zaměřením na český jazyk a literaturu na největší a nejstarší bulharské univerzitě v Sofii. V Olomouci se po necelých dvou měsících cítí jako doma. Každý den ze svého čtyřměsíčního pobytu se snaží využít naplno.

Alex

Alexandra (vpravo) společně s českou zpěvačkou Olgou Lounovou.

 

My, Češi, se vždy strašně divíme, když si nějaký cizinec zvolí studium českého jazyka. Proč sis ty vybrala zrovna češtinu?

Začnu od začátku. Mojí vášní je hudba. Zpívat jsem začala, když mi byly tři roky a celý můj život mě muzika provází. Teprve loni jsem v Bulharsku začala svojí profesionální hudební kariéru, můj debut se jmenuje „Renaissance girl“. Myslím, že by si lidé měli plnit své sny! Zároveň věřím, že studium filologie a cizích jazyků mi může v hudební branži hodně pomoct. Jsem schopna psát texty nejen pro sebe, ale i pro ostatní bulharské umělce. Konkrétně češtinu jsem si vybrala proto, že jsem se setkala se spoustou českých umělců, třeba s Olgou Lounovou nebo různými folklórními skupinami. V roce 2009 jsem dokonce potkala i Helenu Vondráčkovou, byla porotkyní na jednom z mezinárodních festivalů v Lotyšsku. Českou kulturu prostě miluju!

Bulharština a čeština mají sice společný základ v praslovanštině, ale ve výsledku zní úplně jinak. Je pro tebe čeština těžká?

Ano, na začátku pro mě byla hodně tvrdý oříšek, protože v bulharštině nejsou pády. Máme spoustu podobných slov jako např. kůň, most nebo chléb. Ale taky je spousta slov, která zní stejně, ale mají úplně jiný význam. Třeba české brzo znamená v bulharštině rychle. Moje čeština zdaleka není perfektní. Dělám spoustu chyb jak v psané, tak v mluvené podobě, ale každým dnem dělám pokroky a začínám být v konverzaci více sebevědomá.  

Jak na tebe působí Olomouc? Byla to tvoje první volba nebo si plánovala strávit svůj zahraniční pobyt v nějakém větším městě, třeba v Praze?

Olomouc mám vážně ráda. Je to skvělé, nádherné, čisté, klidné a bezpečné město. Mám v Bulharsku kamarády, kteří už v Olomouci na Erasmu byli a svůj pobyt hodnotili velmi kladně. Teď už vím, že měli pravdu a Olomouc svým známým jen doporučuji. Dokonce jsem už dva studenty zlákala natolik, že se do Olomouce na studijní pobyt vypraví taky.

Jak se ti u nás studuje? Jsi spokojená s výukou a celkově se systémem českého univerzitního školství?

Univerzita Palackého mi dává skvělé příležitosti, jak si češtinu zlepšit a studovat předměty, které jsou pro mě nezbytné a zajímavé. Mám na mysli třeba Českou literaturu 19. století, Syntax nebo Tvůrčí psaní. Vyučující jsou moc tolerantní a vzdělaní. Nemám předmět, který by mě nebavil, všechny přednášky i semináře jsou opravdu poutavé. Líbí se mi, jakým způsobem se studenti v Olomouci na semináře připravují. Když má nějaký student referát, připraví pro ostatní handout. Je to skvělý nápad a po návratu na domovskou univerzitu bych to chtěla navrhnout i místním kantorům. Nejvíc jsem však nadšená ze STAGu, nic podobného na univerzitě v Sofii nemáme.

alex2

To jsi asi jediný člověk, který má STAG rád. Na začátku každého semestru se na něj ze stran studentů valí vlna kritiky, protože neustále „padá“. Jak si tedy zapisujete předměty v Bulharsku?

Máme pouze povinné předměty, nemůžeme si vybírat. Indexy máme taky, ale používáme je jenom kvůli zkouškám. Učitelé do nich zapisují známky.

Bylo těžké zorientovat se v cizí zemi a městě? Odloučení od domova a přátel tomu většinou moc nepomáhá. Stýská se ti v České republice po něčem z rodného Bulharska?                              

Jsem zvyklá žít sama už od osmé třídy, takže tohle pro mě není nic nového. Samozřejmě, že mi chybí rodina a přátelé, ale nejvíc ze všeho postrádám zpěv. Hned první den, kdy jsem do Olomouce přijela, jsem měla takový pocit – nevěděla jsem proč, ale cítila jsem se tady jako doma. Navíc se o nás skvěle stará studentská organizace ESN (pozn. red. Erasmus Student Network). Orientation week, který pro nás připravili, jsem si vážně užila. Mám ráda jejich výlety, akce, párty. Je toho spousta. Vážně si myslím, že můj pobyt by nebyl tak skvělý, nebýt ESN UP Olomouc.

Co máš na Česku ráda? A je zde naopak něco, co se ti nelíbí?

Mám ráda českou architekturu, plesy, pivo, krásné parky. Taky se mi líbí české filmy, ale nejvíc ze všeho mám ráda Čechy – jsou vyrovnaní, milí a připravení vám vždy pomoct v jakékoli situaci. Nelíbí se mi, kolik studentů odjíždí na víkendy domů. Nejde jen o Čechy, domů se vrací i hodně Slováků nebo Poláků a město je pak prázdné – žádní parťáci do klubu.

Změnil ti Erasmus život? Přes všechna pozitiva, která jsi vyjmenovala, existuje něco, co bys na své zahraniční zkušenosti změnila?

Myslím, že mi Erasmus život změní. Jsem teprve na začátku svého pobytu a už teď se cítím více vyrovnaná, samostatná a plná nadšení a skvělých dojmů. Tohle všechno je pro mě obrovskou inspirací. Už jsem tady dokonce napsala i nějaké nové texty k písničkám. Nic bych neměnila.

 Autor: Monika Durajová


Štítky:

, ,