René Nekuda zavítal na UPOL

Martina Mátlová

Autor: Martina Mátlová
Datum

Na přelomu února a března zavítal do Olomouce lektor tvůrčího psaní René Nekuda, aby se tu setkal se studenty a společně pronikli do tajů kreativní tvorby. V pátek 28. února a v sobotu 1. března tak někteří místo cesty domů na víkend zasedli na Katedře bohemistiky do lavic a pokračovali ve vzdělávání.

renenekuda

Na programu však nebylo biflování ze skript, ale základy tvorby dobrého příběhu a postavy podané zajímavou a netradiční formou. René Nekuda přednášel, vyprávěl a ukazoval příklady a pak přišla na řadu praktická část, kdy si všichni účastníci vyzkoušeli sami něco napsat a svá dílka kolegům odprezentovat. Následně se jim dostalo zpětné vazby jak od Nekudy, tak od ostatních účastníků. Kromě literární teorie se probírala struktura textu, úvodní věty v příbězích a jejich úskalí, typologie postav a to, jak charaktery vytvořit, aby působily věrohodně a čtenář se s nimi ztotožnil. V dalších blocích se kurz zaměřil na psaní dialogu, které si účastníci několikrát prakticky procvičili nejen při psaní individuálně, ale i ve dvojicích.

„Workshop Reného Nekudy splnil má očekávání, setkala jsem se se zajímavými lidmi, kteří mají podobné zájmy jako já, a dostala jsem nový impuls ke psaní, který jsem potřebovala. Bylo to příjemné, inspirativní a zábavné setkání. Jediné, co mi chybělo, byl ještě jeden den kurzu navíc,“ vyjádřila se nadšená studentka Míša.

Co však všechny pisálky zaujalo zřejmě nejvíc, byly praktické rady ohledně nabízení vlastních rukopisů nakladatelům a simulace tohoto průběhu zajímavou hrou, díky které si všichni mohli udělat představu o tom, jak se jejich nápad líbil ostatním a jakou šanci by asi mohli mít u nakladatele. Začínající spisovatelé, kteří litují, že si podobnou hru nemohli zahrát, mohou využít možnosti přihlásit se do Literární soutěže pro studenty UP, která má uzávěrku 31. března. Více informací se zájemci dozví zde.

foto: www.renenekuda.cz


Štítky:

,