Rejžek, Dorůžka nebo Stárek vystoupí v Olomouci

Petr Šrajer

Autor: Petr Šrajer
Datum

V průběhu letního semestru se na půdě olomoucké Katedry muzikologie představí významné osobnosti tuzemské hudební vědy nebo hudební publicistiky. Jejich přednášky proběhnou v rámci kurzu Aktuální otázky hudební vědy, budou ale přístupné pro všechny studenty bez nutnosti zapsání.

„Setkání s osobnostmi bude probíhat v pondělí od 13:15 v učebně Roberta Smetany v budově Konviktu,“ říká Jan Blüml, který kurz vede. V současnosti potvrdilo svou účast jedenáct přednášejících, mezi kterými jsou přední hudební publicisté, muzikologové a další osobnosti hudebního života, a to například také z řad sociologů nebo teatrologů.

Tomu odpovídá také šíře probíraných témat. Muzikolog Jiří Höhn celý kurz zahájí v pondělí 13. února přednáškou na téma Experimentální stavba hudebních nástrojůFrantišek Stárek, historik z Ústavu pro studium totalitních režimů, zase představí skupinu The Plastic People of the Universe a specifika českého undergroundového hnutí, jehož je důležitou součástí.

Jan-Rejžek2009a

Legendární publicista Jan Rejžek bude mluvit o hudební kritice před rokem 1989

„Oslovili jsme také řadu významných hudebních publicistů,“ doplňuje Blüml. „Jan Rejžek bude mluvit o hudební kritice před rokem 1989, současnou tvář hudební žurnalistiky v souvislosti se soudobou vážnou hudbou a jazzem představí ve svých přednáškách Matěj Kratochvíl z časopisu HisVoice a Petr Vidomus z ČRo Jazz.“ V prodlouženém přednáškovém bloku vystoupí také novinář Petr Dorůžka, který se dlouhodobě zabývá fenoménem world music.

Podrobný harmonogram kurzu Aktuální otázky hudební vědy je dostupný na internetových stránkách Katedry muzikologie.

Foto: Pixabay, Wikipedia Commons (Nela Klajbanová)


Štítky:

, , ,