Recept na spokojenost: odložte prokrastinaci!

Mirka Jakubcová

Autor: Mirka Jakubcová
Datum

„Ještě si dám poslední díl seriálu a pak to udělám. Jenom mrknu na fejsbuček, jestli mi náhodou někdo nepíše a pak už fakt začnu,“  říkáme si. Výsledkem je zhlédnutí půlky série seriálu, dvě hodiny promrhané na internetu a k tomu, k čemu jste se chtěli dostat, jste se samozřejmě nedostali. Že to zní všechno nějak povědomě? Není to náhodou naše oblíbená prokrastinace? Ano. A ničí nám život.

 469294

Latinské pro-crastinus znamená „patřící zítřku“, ale jak všichni dobře známe, občas také příštímu týdnu, měsíci, nebo …. Ve čtvrtek 3. dubna se však všichni prokrastinátoři, kteří se se svým chorobným odkládáním rozhodli něco dělat, sjeli do Vědeckotechnického parku UP, kde se konala přednáška Petra Ludwiga, autora známé publikace Konec prokrastinace. Knihy, která ve své prodejnosti předběhla v České republice dokonce i Padesát odstínu šedi. Tříhodinová přednáška měla tři části, prokládáné pauzami na (výborné) občerstvení. V první části se Ludwig zaměřil na samotný kontext prokrastinace v dnešní době. Ačkoliv si to možná ani neuvědomujete, prokrastinujete ráno už jenom tím, že si neustále odkládáte budík. Jeden z prvních tipů autora tedy zní: „You snooze, you lose!“ aneb neodkládejte po ránu budík, nechcete přeci svůj den prohrát už při probuzení.

Přestože lidé prokrastinují už od nepaměti, v dnešní době mnohonásobně víc – proč? Máme nejlepší zdravotní péči, jakou lidstvo kdy mělo. Délka života se prodloužila o více než dvojnásobek. Lidé mají, ve většině případů, všudypřítomnou dostupnost pitné vody. Hodinou práce si vyděláme na tři sta dnů svícení, kdežto v roce 1800 to bylo pouze deset minut. Nůžky lidských možností jsou tedy rozevřeny jako nikdy předtím, přesto ale spokojenost lidí neustále klesá. Ludwig tento fakt vysvětluje poměrně jednoduše: „Možnosti dnešní doby nás paralyzují.“ Lidé, kteří se narodili v období války, měli jasný životní smysl – přežít. Lidé, kteří žili v době hladomoru taktéž. V dnešní uspěchané době si však lidé svůj smysl života musí najít. Rozhodování nás vyčerpává, jsme neefektivní, frustrovaní.

Konec-prokrastinace-Posun1

Velmi lehce se pak jedinci začnou pohybovat v začarovaném kruhu. Nic nedělám – mám výčitky – začínám o sobě pochybovat – jsem bezmocný. A stále dokola. Je ale na čase říct: „A DOST!“ Ludwig zmiňuje, že lidská vůle je jako svaly. Stejně jako ty se dají s postupem času vytrénovat, podobné je to s naší vůlí. Nesmíte po sobě samozřejmě chtít velké zásadní změny ze dne na den, tak to nefunguje ani v posilovně. Pomalými trpělivými krůčky se ale dostanete až na vrchol. Ludwig navrhuje tři nástroje, které vám k silné vůli, efektivnější práci a šťastnějšímu životu snadno pomohou. Nebojte, jsou velmi jednoduché, protože kdyby nebyly, lidé by je prokrastinovali. 

Prvním z nich je osobní vize. Jak název napovídá, je to něco, co za vás nikdo jiný neudělá. Zastavte se a skutečně se zamyslete nad tím, co v životě chcete dělat. Napište si to na papír a každý den si svou vizi přečtěte. Můžete si zde napsat i citáty osob, které vás něčím inspirují. Za druhé – založte si buzer-lístek. Ano, zní to jako něco velmi negativního, ale nemějte strach. Buzer-lístek obsahuje návyky, kterých se buď chcete zbavit, nebo je naopak vybudovat. Prvním může být například samotné zapisování do buzer-lístku. Dalším například vstávání na první zazvonění budíku, studená sprcha po ránu, sport a jiné aktivity, díky kterým se budete cítit lépe. Jako poslední Ludwig navrhuje založení tzv. To do – today. Na obyčejný papír si náhodně napište aktivity, povinnosti, které byste za určitý den chtěli/měli udělat. Můžete si na ně vyhradit přesný čas a po ukončení daného úkolu jej s radostí zaškrtnout.

hovnival prokrastinace

Ludwing poukazuje i na komfortní zónu, ve které žijeme. Víte, kde se ale dějí ty nejlepší věci? Právě mimo ní. Kašlete na to, co si ostatní myslí. Zmiňuje i tzv. Metodu tří úderů srdce. Pokud něco chcete udělat, měli byste to udělat právě do tří úderů vašeho srdce, jinak si váš mozek začne hledat výmluvy. Nejhoršími prokrastinátory jsou pak právě inteligentní lidé – jejich mozek si vždy vymyslí velmi sofistikovanou a kreativní výmluvu.

Ačkoliv pravděpodobně prokrastinujete čtením tohoto článku, neprokrastinujte boj s prokrastinací! Jak říká sám autor: “Lidé by nezahodili své peníze, ale zahazují svůj čas.” 

Foto: www.konec-prokrastinace.cz


Štítky:

, ,