RECENZE: Jaké je mít na krku bezva ženskou?

Eliška Šlesingrová

Autor: Eliška Šlesingrová
Datum

Kina takřka praskají ve švech díky nejnovější české komedii od režiséra Tomáše Hoffmana s napovídajícím žertovným názvem – Bezva ženská na krku. Má tento film v současné přesycené době ještě vůbec co nabídnout?

126s

Jednou za čas se objeví snímek, který vás už trailerem navnadí natolik, že si jednoduše řeknete: „Tak to chci vidět!“ A pak vás spontánní souhra okolností zavede do kina a dovolí vám tak vytvořit si vlastní názor. Alespoň takhle nějak se to odehrálo v mém případě.

Na první pohled mi u filmu imponovalo, že diváka rychle vtáhne do děje a pak ho už jen unáší z jedné komické situace do druhé. A ne a ne pustit! Nechybí slovní ani situační humor – a všechno se to prolíná v pomyslných mezích laskavého nadhledu i sebeironie. Příjemné je také pohodové ladění celého filmu, které ve vás vyvolá vnitřní klid a rychle tak naplní předpokládaný cíl komedie – odreagovat a pobavit.

Je však velice důležité (a v tomto případě takřka nutné) uvědomit si jednu zásadní věc – jedná se o KOMEDII. Tedy druh filmu, který doslova stojí a padá na situacích vygradovaných do co největší absurdity, do extrému. Pokud už s tímto předpokladem nevkročíte do kina, riskujete pozdější negativní reakci. Jinak řečeno – ti, kteří zde touží hledat (jakákoliv) logická pojítka, vyšší smysl, nebo filozofické přesahy, dojdou zklamání. Pokud se ale dokážete oprostit od realistického pohledu, může vám tento film nabídnout opravdové uvolnění.

 Rodinná komedie s romantickým i bláznivým podtónem

Hlavní hrdinka – usměvavá, inteligentní a milá Eliška (Petra Hřebíčková) si dokáže vydobýt přízeň diváka možná už tím, s jakou elegancí a trpělivostí neustále odolává všem problémům a katastrofám, které se na ni řítí a na jejichž nápaditosti i typičnosti si dali tvůrci opravdu záležet. Elišce se hned v prvních minutách filmu od základů změní život a ona je novou situací nucena odjet z velkoměsta na zapadlou vesničku. Styl, s jakým se změna dostaví, mi mírně připomněl Ženy v pokušení. Asi nejpodstatnější zápletka přichází v okamžiku, kdy Eliška zjistí, že bude sdílet domek s bývalým kriminálníkem a současným hrobníkem (těžko si vybrat, co je lepší), Ondřejem Vetchým. Boj mezi těmito naprosto protikladnými světy (i lidmi), se postará o velké množství komických situací.

Za zmínku stojí také starosta oné vesničky (Miroslav Táborský), který vás dostane od chvíle, kdy se objeví na scéně. Jeho neodolatelně dobrosrdečný pohled na svět a přirozená vstřícnost skoro připomíná nějakou pohádkovou postavu. Odrovnala mě například scéna, kdy jel do vedlejší vesničky na motocyklu nebo když aktivně přiběhl Elišku stěhovat…

251

 I když to čekáte, stejně vás to pobaví!

Celkově se filmu rozhodně nedá vytknout absence dobrých hlášek – padá jich hodně; některé čekáte, jiné vás zasáhnou nepřipravené. Ale i v případě, že některé scény nebo hlášky předpokládáte, stejně vás nakonec vlivem té situace a tím, jak je to zahrané, strhnou a donutí ke smíchu. (Zejména zásluhou fantastického Vetchého.) A právě tohle bych označila za velké plus, protože to se podaří jen málokterému filmu (a herci).

Hned ze startu mě pobavilo to, jak si Eliška posteskla, že by se jí líbilo mít kolem sebe hodně květin, načež starosta konstatoval, že květin tam bývá dost… hlavně na dušičky. Nebo ten úžasný nápad se třídou a plakátem vedle tabule… A nebo Štětkovic rodinka!

Nebojím se prohlásit, že každá z postav zapadá do příjemně promyšleného celku, který postupně odkrývá další vedlejší zápletky, čímž se film přirozeně rozvíjí a posouvá. Diváka tak čeká pár překvapení a pár pousmání nad spletitostí života.

I ostatní obyvatelé vesničky působí sympaticky a dokazují, že se herecké obsazení tohoto filmu opravdu hodně povedlo. Nenašla jsem nikoho, kdo by mi tam neseděl nebo vadil – možná mohly být vedlejší postavy trochu více rozkresleny do svých vlastních životů, ale to se dá odpustit.

Po vizuální stránce jistě potěší malebnost vesničky i okolního prostředí a jarní rozkvetlý nádech celého filmu. V současném chladnějším období ideální pro načerpání pozitivní energie.

Bezva ženská na krku patří jednoduše (a oprávněně!) k filmům, u nichž opravdu ani na chvíli nelitujete vysoké ceny lístku. Přivede vás na jiné myšlenky a (nejednou) rozesměje. A přesně takhle bych si představovala rodinnou romantickou komedii. Můžu jenom vřele doporučit a přidělit symbolickou diváckou jedničku.

279 

Zdroj obrázků: www.cinemart.cz


Štítky:

, , , , , , ,