Pusťte si jarní vítr do skříně

Eliška Vrbová

Autor: Eliška Vrbová
Datum

Z Heleny už jste se dříve mohli dozvědět, že nakoupit v centru Olomouce v secondhandu je celkem jednoduché, protože je jich tu velká spousta. O jejich kvalitě a poměru cena versus „výkon“ bychom mohli polemizovat, ale na výběr rozhodně máme. O běžných obchodech, Šantovce a Moritzovi ani nemluvě. Ale co takhle zkusit ještě trochu něco jiného. Co třeba získat nové oblečení a nemuset jít do obchodu? A ještě lépe, co takhle nemuset za něj platit?

bazar-90

Ne, nesnažím se vás vtáhnout do svých vlastních snů, taková možnost totiž opravdu existuje a hlavně právě přicházející jaro si ji přímo žádá. V úterý 24. března v Galerii U Mloka proběhne už druhý ročník doprovodné akce k festivalu dokumentárních filmů Jeden svět s názvem Hučky z druhé ručky, přičemž tento bazar oblečení a doplňků je založen pouze na vyměňování. Peníze po vás nikdo chtít nebude.

Celý systém vypadá následovně: Donesete své oblečení či doplňky, které už neunosíte, a stejný počet cizích kousků si zase můžete vybrat a odnést. Je to zkrátka takový typický směnný obchod. Navíc uděláte dobrou věc nejen pro životní prostředí. Oblečení, které v Galerii U Mloka zůstane, bude věnováno charitě.

Jinyoung selling her old stuff at the Hietalahdintori flea market.

Další podobnou akcí v dohledné době je takzvaná Kramárna, kde už tedy nějakou tu korunu s sebou asi potřebovat budete, ale celé studentské jmění vás to stát nebude. Tady nepůjde pouze o oblečení, ale tak nějak o vše, co najdete doma a už nepoužíváte. Tímto způsobem byste mohli  udělat radost někomu jinému. Knížky, oblečení, nádobí a kdo ví co ještě. Můžete prodávat, nakupovat, smlouvat anebo i vyměňovat. Akce vypukne 2. dubna v 18 hodin v Blues baru Garch v Mozartově ulici.

Amsterdam-Fashion-Week

Pokud se vám termínově nehodí ani jedna z těchto akcí, můžete využít i internetovou verzi směnného obchodu. V zahraničí funguje už celkem dlouhou dobu, u nás přibližně čtyři roky, ale přeci jen projekt jménem Vinted (dříve Votočvohoz) oslovil už mnoho módou posedlých dívek (dokonce i pár chlapců). Koupit, prodat, vyměnit nebo darovat, to vše se dá s oblečením provést online. Výměna funguje za poštovné nebo se může uskutečnit i osobně. Při koupi většinou platíte přes účet, vše záleží na domluvě. Stejně jako zmíněné blešáky je to příjemný způsob, jak získat hezké oblečení za málo peněz.

Tak co, už jste začali přebírat šatník? Nebraňte se změně, jaro si ji přímo žádá! I Helena půjde do Galerie U Mloka vyměnit možná i něco víc než svoji krabici.

Zdroj fotografií: en.wikipedia.org, bbbounao.com, ellecanada.com


Štítky:

, , , , ,