Prosinec začíná ve znamení PAF

Eliška Marková

Autor: Eliška Marková
Datum

Již po dvanácté máte možnost v Olomouci nahlédnout do světa animace. Od 5. – 8. prosince proběhne Přehlídka animovaného filmu. A jako vždy se máte na co těšit. Přijďte si vychutnat jedinečnou festivalovou atmosféru a poznat animaci, tak jak ji ještě neznáte.

V posledních letech o PAFu přestává platit, že je z největší části o animaci ve filmu. Součástí festivalu jsou totiž i výstavy a instalace. A nepatří jen k doprovodnému programu. Důkazem je jedna z hlavních programových sekcí Kinetika obrazu, která nabídne autorské projekce a instalace, prezentace a diskuze na téma pohyblivých obrazů filmu a videa a jeho přirozené či manipulovatelné proměnlivosti. V rámci této sekce vystoupí například Takeshi Murata (USA), jeden z nejvýznamnějších umělců v oblasti současné animace a výtvarného umění.

Druhá hlavní programová sekce s názvem Pestrá padesátá se bude věnovat československé vizuální kultuře v 50. letech 20. století. Program, který vytvořil vizuální umělec, sběratel a archivář Pavel Ryška, se zaměří na dobovou karikaturu, knižní ilustraci, páskovou módu, reklamu i propagandu a dětské pohádky.

V sekci PAF Kult se každoročně prezentuje osobnost dotýkající se tvorby animace, kinematografie a vizuálního umění, která zde představuje svoji tvorbu. V minulých letech to byli například rakouský experimentální filmař Peter Kubelka, animátor a vynálezce programu Rotoshop Bob Sabiston a režisér Peter Greenway. Letos se na festivalu představí Ernest Edmonds, průkopník generovaných filmů a animací.

 Ernest Edmonds

 

Nelze vynechat ani Jiné vize 2013, soutěžní sekci PAFu, kde bude promítáno deset finálních snímků, které se nacházejí na pomezí výtvarného umění, videoartu a animace. Finální desítku každoročně vybírá jeden kurátor přizvaný PAFem. Tentokrát se jím stal vizuální umělec, režisér a pedagog David Kořínek, člen umělecké skupiny RAFANI.

Nebude chybět ani sekce zaměřená na dětského diváka – PAF DĚTEM a PAF ART, orientovaný na výstavy a instalace, které budou přístupné zdarma. Večer po dni stráveném ve světě animace si můžete oddechnout na vystoupeních hudebníků jako je Johnny the Horse, zpěvačkou a kytaristkou Ticho de Beige nebo česko-berlínské skupiny Fiordmoss. V rámci  DJsetů vystoupí například Jakub Hošek a Niki Timková nebo Pjoni & Ink Midget.

Čtyřdenní festival se tradičně koná především v prostorách Uměleckého centra na Univerzitní 3 (Konvikt), kde se mu nelze vyhnout snad nikde. Dále pak v Galerii U Mloka, klubu Vertigu, ve Vitríně Denisce nebo v tramvaji – Galerii Dé. Akreditaci pro studenty na celý festival jsou za 400 korun. Za vstup na jeden blok je to 70 korun. Výstavy a instalace můžete navštívit zcela zdarma. Veškeré informace o programu a vstupném najdete na www.pifpaf.cz

Foto: PAF


Štítky:

, ,