Výtěžek z Vánoční bazaru pomůže dětem z Nepálu

Josef Čermák

Autor: Josef Čermák
Datum

Kolik věcí má společného Nepál a secondhand? Překvapivě dost! Spojením zdánlivě neslučitelného vznikla dobročinná akce na podporu dětí z Nepálu. Peníze pro ně poskytl prodej nepotřebného oblečení v olomoucké kavárně Bistrá kráva.

DSC_02021-150x150

Za benefiční akcí stojí nezisková organizace Shanti. Ta se specializuje na dobročinné projekty v zemi pod Himalájemi. „Přijde mi, že jsme zahlceni různými věcmi, které už nepotřebujeme, ale nemůžeme se s nimi rozloučit. Napadlo mě, že by bylo možné je prodat a vydělané peníze poslat na nějaké dobré účely,“ popsala myšlenku projektu jeho hlavní organizátorka Jana Doleželová.

Výběr věcí, které šlo na Vánočním bazaru sehnat, byl skutečně rozmanitý. Kromě již zmiňovaného oblečení si mohli návštěvníci koupit také boty, šperky, ale i domácí koláčky nebo dýňový džem.  K dostání byly i originální fotografie a kalendáře zachycující atmosféru země s nejvyšším pohořím na světě. „Do Nepálu jsme s kolegyněmi cestovaly před třemi lety. Měly jsme už jisté dobrovolnické zkušenosti, a tak nás napadlo podpořit nějakou tamní školu,“ uvedla další z organizátorek Alice Koudelková.

Výtěžek z akce organizátoři použijí na financování školních uniforem a bot pro děti z nepálského města Pokhara. Stejnokroje jsou totiž pro tamější žáky povinné. Často jsou však příliš drahé na to, aby jim je rodiče mohli zaplatit. Mezi další plány Shanti patří pořizování školních pomůcek či vysílání zkušených pedagogů do Nepálu. Největším přáním neziskové organizace je ale rekonstrukce školy v Pokhaře. Podle reakcí organizátorek by k tomu mohl přispět i Vánoční bazar. „Prodej se vydařil. Měli jsme výborné zázemí v bistru a lidé chodí už od rána,“ zhodnotila Doleželová.

 foto: Shantinepal.org


Štítky:

, ,