Předčasně narozená miminka jako symbol prvního FyzioCafé v Olomouci

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Je pět hodin odpoledne a já se prodírám jak prostředkem týdne, tak i mlhou skrz Smetanovy sady k restauraci Fontána. Nakouknu oknem dovnitř, kde to na první pohled vypadá, že se nic neděje, z kabelky proto lovím diář, abych se ujistila, že jsem tu správně. Sotva vkročím dovnitř, už mě vítají organizátoři celé akce Martin Dvořáček a Mirek Loučka, studenti oboru fyzioterapie na Fakultě zdravotnických věd a zakladatelé olomoucké části Asociace studentů fyzioterapie, která FyzioCafé zaštiťuje. Chvíli po mě se začíná restaurace plnit lidmi. 

DSC_0809a

Když kluci oznamovali konečné datum úplně prvního olomouckého FyzioCafé, měli obavy, aby vůbec někdo dorazil. Účast jim však nakonec potvrdila skoro stovka lidí a tak teď řeší, kam je všechny usadit, a zdali se do Fontány vůbec vejdou. Jsem tam brzy, tak klukům pomáhám posunout pár stolů, zapojit mikrofon a jdu si na bar pro kávu. Poté se dovídám, kde se vzala prvotní myšlenka dnešního večera: „K nápadu uspořádat FyzioCafé jsem se dostal na praxi v Jánských lázních, potkal jsem tam kolegyně z 2. lékařské fakulty v Praze, kde Asociace studentů fyzioterapie už nějakou dobu funguje. To ony mě přivedly na nápad rozšířit působení ASF také do Olomouce. Přemluvil jsem spolužáka Mirka a šli jsme do toho. Bylo to těžké, jelikož jsme začínali úplně od nuly, ale všichni akademici nám vyšli vstříc a podpořili nás. Zároveň nám velmi pomohli vedoucí ASF a nakonec jsme to dali dohromady.“ říká hlavní pořadatel akce, Martin Dvořáček. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zanedlouho dorazila i Mgr. Anita Můčková, specialistka v oboru fyzioterapie v neonatologii, která se tak stala neoficiální tváří prvního FyzioCafé v Olomouci. Během chvilky se zaplnil celý prostor restaurace a Martinovi byla na očích vidět radost z dobře odvedené práce. Tématem celého večera byla problematika předčasně narozených dětí z pohledu fyzioterapie. Volba tématu tak dokázala krásně vystihnout atmosféru večera. Předčasně narozená miminka jako symbol počátků něčeho nového na půdě fyzioterapeutů, tedy nových přednáškových večerů v příjemném prostředí u kávy. Snad každý student ocení takovou změnu a přednášku v posluchárně s radostí vymění za neformální večer s odborníky, kde se doví zajímavosti ze svého oboru, aniž by se trápil nad učebnicí či skripty. Celá prezentace byla orientována na všední realitu práce fyzioterapeutů v nemocničních zařízeních a obsahovala spoustu zajímavých informací, videí a fotografií, které měla paní Můčková ze své vlastní praxe. Proto ačkoliv jsou tato setkání určena primárně studentům daného oboru, mohou dorazit i ti z jiných fakult a rozšířit si obzory.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přednáška trvala něco málo přes hodinku a v závěru se mohli studenti doptat na vše, co jim uniklo a co je během večera zaujalo. Dotazů bylo dost a i sami studenti potvrdili, že jim přednáška ukázala nové možnosti jejich budoucího povolání. „Moc se nám to líbilo, bylo to pro nás neobvyklé téma. Dověděly jsme se spoustu věcí, které nám ve škole neříkají, protože ještě nemáme tolik znalostí. Je fajn vědět dopředu, jaké další možnosti fyzioterapie naskýtá, připadalo nám to motivující,“ shodují se studentky Lucie Kropáčková a Markéta Trdličková ze třetího ročníku. Pozitivní hodnocení získal večer i od samotné přednášející, která vyslovila přání, aby se studenti spojili, aktivně se zapojovali a tvořili další FyzioCafé a podobné akce po vzoru organizátorů. Úroveň české fyzioterapie je podle ní vysoká, ale špatně ohodnocená, proto motivovala studenty, aby se stali opravdovými odborníky, byli hrdí na své povolání a nebáli se říct si o ohodnocení, které odpovídá náročnosti studia i samotné práce.

DSC_0801a


Fotografie: Magdaléna Šťastná a Adéla Cvrkalová
(Na fotografii č.2 Martin Dvořáček, č.3 přednášející host Mgr. Anita Můčková, č.4 Mirek Loučka)


Štítky:

,