Praskněte své bubliny!

Autor: Hana Owsianková
Datum

Mottem letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět je výzva „Praskněte své bubliny!“. Pořadatelé si kladou za cíl především narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností. Jeden svět letos vzniká ve chvíli, kdy světem hýbou zásadní události jako útok na redakci satirického týdeníku v Paříži, válka na Ukrajině, rozpínání Islámského státu či nárůst rasismu v České republice podporovaný čelními politiky. „Díky moderním technologiím můžeme dnešní dění prožívat takřka v přímém přenosu – sledovat vývoj, zaujímat postoje, aktivně reagovat. Přesto reagujeme zcela opačně – pouštíme k sobě jen vybrané zprávy, uzavíráme se do mentální rezervace. V ochranné bublině je nám příjemně, protože máme pocit, že to, co je venku, se nás netýká,“ vysvětluje ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Festival se tak snaží skrze filmovou tvorbu upozornit na nebezpečí takového pasivního postoje, zvláště v dnešní globalizované době.

jedensvet

Právě proto Jeden svět vyzývá českou veřejnost, aby praskla své ochranné bubliny – například už tím, že navštíví projekce dokumentárních filmů s aktuálními tématy a po nich následující debaty. Symbolem letošního ročníku se stala ochranná bublinková fólie, které je třeba se zbavit. „Každý z nás má nějakou svou ochrannou zónu. Takovou bublinkovou fólii, která sice chrání, ale taky uzavírá před světem. Festival Jeden svět chápeme jako možnost, jak si pár svých bublin propíchnout, mít větší kontakt se světem a tím, co se v něm děje,“ říká členka kreativního týmu Michaela Klakurková.

Téma ročníku se letos neodráží v jedné konkrétní filmové kategorii, ale prochází napříč celým programem. Novinkami jsou kategorie V zajetí mysli, která nabídne filmy o duševním zdraví, a Co se v mládí naučíš, která představí dokumenty o vzdělávání. K příležitosti 20. výročí konce války v bývalé Jugoslávii festival přináší filmy v kategorii Jugoskop. Tradičně nebudou chybět programové kategorie Moc médií, Takzvaná civilizace s environmentální tematikou, Cesty ke svobodě ze zemí, v nichž pracuje společnost Člověk v tísni, Panorama s filmy oceněnými na zahraničních festivalech a Český pohled. Soutěžní filmy Jeden svět uvede v kategoriích Hlavní soutěž a Máte právo vědět. Těšit se taky můžete na premiéry čtyř českých filmů: Jenica & Perla, Zatajené dopisy, Stále spolu a Cukr Blog.

jedensvet1

Jeden svět se každoročně koná v Praze a dalších 33 městech po celé České republice. V Olomouci se uskuteční již 16. ročník, a to od 23. do 28. března 2015 v prostorách kina Metropol a Divadla hudby (Muzeum umění Olomouc). Program festivalu a ostatní podstatné informace najdete zde. Bořit společenské mýty chce kus odvahy, proto se hrdě vydejte na Jeden svět a nebojte se projevit vlastní, byť odvážný názor na světové dění!

Foto: jedensvet.cz


Štítky:

, ,