Pozvánka: Don Quijote – balet, který vás rozesměje

Autor: Externí spolupracovník
Datum

Nenechte si ujít premiéru klasického baletu od bývalé sólistky Národního divadla Hany Vláčilové

Taneční soubor Moravského divadla uvede jako první premiéru nové sezóny komicky laděný balet Don Quijote. Letos totiž uběhlo 400 let od smrti spisovatele Miguela de Cervantese, který postavu Dona Quijota stvořil. Premiéra baletní inscenace proběhne v pátek 4. listopadu.

49ffae7d6eDona Quijota uvede někdejší primabalerína Národního divadla, pedagožka a choreografka Hana Vláčilová. Jejím záměrem je divákům přinést klasické nastudování tohoto dnes již legendárního baletu. Modernizaci klasických děl totiž nemá ráda. „Upřímně řečeno, já to nesnáším. V této věci jsem velmi konzervativní. Když už chtějí tvůrci aktualizovat, tak s novým libretem a hudebním doprovodem. Asi chápu, že tvůrce má potřebu se nějakým způsobem k dílu vyjádřit, ale já coby divák trpím,“ tvrdí Vláčilová. Stejný názor na věc sdílí i umělecký šéf baletu Moravského divadla Robert Balogh. „Nemám rád modernizování klasických baletních titulů. Bohužel uvádění zmodernizované klasiky je nesmyslným trendem dnešní doby,“ myslí si Balogh.

Tančit Kitri je snem každé baletky

Don Quijote vypráví příběh dvou milenců – Kitri a Basila. V titulních rolích se mimo jiné představí například Victoria Cigrina nebo Antonín Blahuta. Titulní postava Dona Quijota ale zásadní roli v příběhu nemá. „Jeho postava prochází dějem, do kterého ale výrazně nezasahuje. S jedinou výjimkou, a to soubojem s větrným mlýnem, při němž je Quijote sražen k zemi a zdá se mu sen,“ vysvětluje Hana Vláčilová. Podle ní je role Kitri snem nejedné tanečnice. „Po technické stránce je tato role velmi těžká a vyžaduje od tanečnice dobrý fyzický fond. Ale kdo má přirozenou koordinaci a snadno se dostane do španělských póz a charakteru, tomu se role nesmírně dobře tančí,“ říká Vláčilová. Sama měla možnost tuto roli tančit v roce 1986.

Kulisy tanečního vystoupení tvoří například náměstí, tábor cikánů nebo taverna. Kromě žertovně laděné atmosféry, o kterou se postará například vdavekchtivý Gamacho nebo Sancho Panza, se diváci mohou těšit také na pohádkové prvky. „Don Quijote po souboji s větrnými mlýny prožije krásný sen v tajemném lese. Zjeví se mu lesní víly – dryády, Amor a také vidina paní jeho srdce, krásné Dulciney,“ přibližuje pohádkové prostředí Robert Balogh.

Vše začalo v Moskvě

O tomto baletu se zmiňují i učební osnovy na konzervatoři, Don Quijote totiž patří k perlám klasického baletu. Je součástí zlatého fondu baletu, jak říká Balogh. Od tanečníků si však žádá dokonalou baletní techniku. Objevují se tam totiž ty nejnáročnější baletní variace.

V Moravském divadle se Don Quijote objeví teprve podruhé. O jeho dosud jediné uvedení v roce 2003 se postaral režisér a choreograf Jiří Kyselák. Titulní roli si střihl, stejně jako v současném uvedení, Vadim Tsepelev.

Historie baletního zpracování Dona Quijota sahá až do prosince 1869, kdy se v moskevském divadle konala jeho premiéra. Autorem baletu je Maria Petipa, hudbu k němu složil Ledwig Minkus. Finální, podle Petipa ideální verze, ovšem vznikla až o dva roky později. Nová verze měla oproti té původní více postav a scén.

Autorka: Pavla Mrázová

Fotografie: Moravské divadlo Olomouc


Štítky:

, , , , , , ,