Pozvánka: Vypravte se do infantilního světa plného barev

Kristýna Pavlačková

Autor: Kristýna Pavlačková
Datum

“Je o devět let mladší, ráda chodí nahá a je ještě radši, když jí u toho někdo maluje. Kluka zatím nechce, tak je na tom obrázku sama. Ve vzduchu visí možnost, že bych se tam časem domaloval, ale nesmím to říkat nahlas, ani to nikam psát, nesmí se o tom mluvit.” 

Takto popisuje Rudolf Brančovský jeden ze svých obrazů, konkrétně Dívku na válendě. Ta koneckonců tvoří i přebal nového alba brněnské hudební skupiny Poletíme?, v níž Rudolf zpívá, hraje na banjo, baví publikum, píše texty a vůbec má spoustu nejrůznějších funkcí. Je totiž umělcem na plný úvazek. A i když má už nějaký ten pátek pubertu za sebou, stále je duší dítě. Na svět nepřestává hledět s humorem a nadsázkou. To se i promítá do jeho děl, která vystavuje v České republice i v zahraničí. Od roku 1999 už měl přes devadesát samostatných výstav. Jeho obrazy naleznete třeba v Rakousku, Anglii, Irsku, Belgii, Itálii, Švýcarsku, ale také v USA či v Kanadě. Nyní vystavuje i v Olomouci.

Rudolf Brančovský

S již zmiňovanou kapelou Poletíme? vydal letos v září čtvrté album s názvem Turbošansón. Na bandzone si můžete poslechnout několik ukázek z něj i z předchozích cédéček. Křest Turbošansónu se uskuteční v úterý 18. listopadu v brněnském music clubu Fléda. Pokud si tedy budete chtít trošku povyrazit, neváhejte. Vždyť Brno je od Olomouce co by kamenem dohodil. Navíc texty Poletíme? jsou rozverné stejně jako jejich hudba. Nabijí vás optimismem a dobrou náladou. Však posuďte sami. 

Co se tvorby Rudolfa Brančovského týče, těžko byste ji škatulkovali. A pokud byste se o to chtěli pokoušet, stejně neuspějete. Co se o ní dá ovšem s jistotou říct je to, že je neztrácí smysl pro humor. Bude vás bavit, bude vás fascinovat, překvapovat a těšit. Rudolfova díla jsou malována akrylem na plátno, vyřezávaná z kartonu, ale třeba i vytvářena přímo na míru interiérům a exteriérům.

Dívka na válendě

V olomoucké Galerii Rubikon jsou až do 22. listopadu díla Rudolfa Brančovského k vidění. A popravdě jejich zhlédnutí skutečně stojí za to. Chcete-li se nechat přenést do infantilního světa plného nejrůznějších barev, postaviček a výjevů “ze života” rozhodně se do Galerie Rubikon vypravte. Takovýto oddech od studentských starostí vřele doporučuji!

Galerie Rubikon
Třída 1. máje 24,
779 00 Olomouc
 
Foto: Rudolf Brančovský

Štítky:

, , , , , ,