POZVÁNKA: Odhalte kouzlo Mapathonu

Autor: Marketa Jasanská
Datum

Vyzkoušejte si humanitární pomoc vsedě a vylepšete si karmu. Třetí ročník Mapathonu se koná příští středu, tedy 15. března, od šesti večer na Přírodovědecké fakultě.

DSC_0074

Pomáhat se dá různými způsoby. Můžete darovat peníze, adoptovat kozu nebo třeba odjet do Afriky. Všechny tyto způsoby však vyžadují peníze. Pokud chcete zlepšovat svět zadarmo, máme pro vás tip. Katedra rozvojových studií na již zmíněné Přírodovědecké fakultě se zapojila do projektu, který se snaží podrobně zmapovat určité území, pro které neexistují detailní mapy. Zaznamenávání následně využívají například Lékaři bez hranic a právě ti zaštiťují tuto dobrovolnickou akci. „Denně slýcháme v médiích o katastrofách dějících se po celém světě a mapathony přináší skvělou možnost být součásti týmu, který lidem v kritických oblastech pomáhá. Není jednoduššího způsobu, jak se aktivně zapojit do humanitární pomoci a přitom mít ihned možnost vidět výsledky své práce. Myslím si, že právě díky tomu akce dokáže veřejnost zaujmout,“ sdělil organizátor Jan Ciupa.

DSC_0044

Průběh zakreslování je velice jednoduchý. Speciální editor vám zobrazí satelitní snímek, podle kterého klikáte na různé objekty, cesty atd. Tím se vytváří mapa, která zachrání spoustu obyvatel postižených různými pohromami.

Událost pořádaná každý měsíc proběhla už dvakrát. Třeba při únorovém zaznamenávání se podařilo zakreslit 308 mapových čtverců (19 % oblasti) v jižním Súdánu. Jaké území editor zobrazí příští týden, je tajemstvím. Zato je však jasné, že se můžete těšit na občerstvení i příjemnou komorní atmosféru.

DSC_0035

Reportáž z Mapathonu si přečtete v aktuálním tištěném vydání Heleny v krabici. Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1849777175310211/ Stránky Lékařů bez hranic: http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/missing-maps-zaplnujte-bila-mista-na-mapach

15. 3. (začátek 18:00) na Přírodovědecké fakultě, učebna č. 3.003  Autorka fotek: Markéta Jasanská


Štítky:

, , , ,