Pozvánka: Multikulturní úterky na Přírodovědecké fakultě

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Zajímáte se o cizí kultury, baví vás národnostní rozdíly a rádi ochutnáváte cizokrajná jídla? Pokud ano, neměli byste si nechat ujít úterní večery v aule Přírodovědecké fakulty. Až do poloviny prosince tady každý týden pořádá organizace Erasmus student network spolu s Oddělením mezinárodních vztahů UP prezentace studentů ze zahraničí. Součástí národních večerů jsou i ochutnávky tradičních jídel a nápojů. 

IMG_8595u

Naposledy své země reprezentovali Poláci, Slováci a Rusové. „Erasmáci“ si pro účastníky připravili výběr těch nejzajímavějších postřehů týkajících se jejich zemí. Mohli jste se například dozvědět, že Polsko je svou rozlohou 987 krát větší než Malta, a že největším polským městem není Varšava, ale americké Chicago, kde žijí téměř tři miliony lidí s polskými kořeny. Slováci poukazovali zejména na přírodní krásy, které jejich země nabízí. Zmíněno však bylo i město Košice, které loni získalo titul Evropské hlavní město kultury. Rusové se zase pochlubili rozlohou jejich země, která je větší než rozloha trpasličí planety Pluto. A věděli jste, že jedna z nejpopulárnějších her na světě, Tetris, vznikl právě v Rusku? 

Nejvíce času představitelé všech zemí věnovali ukázkám svých tradičních pokrmů a nápojů. Polskou, slovenskou i ruskou kuchyni si mohli účastníci vychutnat hned po skončení prezentací přímo v aule Přírodovědecké fakulty, které začínají vždy v 19 hodin. Pokud se vám u článku sbíhaly sliny, určitě si najděte chvíli a hlavně přijďte včas, abyste si z každé země odnesli kousek té kultury na talíři. Byla by škoda neochutnat alespoň zlomek toho, co v našich očích netradiční a exotické kuchyně ze zahraničí nabízejí. 

IMG_8666u

Na příštích přednáškách představí své země studenti z Chorvatska, Bulharska, Rumunska a ze Slovinska. Máte tak jedinečnou možnost si uprostřed podzimu připomenout třeba vaši dovolenou na Jadranu a seznámit se i s tím, co vám možná při poslední návštěvě jedné z avizovaných zemí uniklo. 

 

Fotografie: Veronika Mecnarowská  

Zdroj tiskové zprávy: Jana Kepková