Pozvánka: Kostel Panny Marie Sněžné rozezní duchovní hudba

Autor: Externí spolupracovník
Datum

Měsíc květen se v akademické farnosti v Olomouci promění v měsíc hudby. Na náměstí Republiky v jezuitském chrámě zazní rovnou dva koncerty, uslyšíme klasiku i pop music. Může za to iniciativa Vysokoškolského katolického hnutí, která vyústila ve dva hudební zážitky. První koncert mládežnické chrámové scholy následuje vystoupení Konzervatoře Evangelické akademie.

schola PMS

První z koncertů proběhne už ve středu 4. května od 20 hodin. Účinkujícími budou mladí křesťané, kteří doprovázejí hudbou pravidelné studentské mše svaté. „Na koncert už intenzivně trénujeme,“ hlásí vedoucí Ondřej Nakládal, „měli jsme celovíkendovou akci a některé písně jsme zahráli i na akci Studentský Velehrad.“ SchOLa Panny Marie Sněžné, jak zní její oficiální název, nebo také populární „Péemeska“ tímto naváže na pravidelné každoroční koncertní představení, které je vrcholem její celoroční aktivity.

Aby schole nebylo smutno, a protože jeden koncert je málo, rozhodlo se VKH Olomouc zařadit do svého programu ještě jedno hudební vystoupení. „Bude se jednat o klasickou hudbu,“ upřesňuje Pavel Kutálek z VKH Olomouc, „v pětačtyřiceti minutách uslyšíme kytary, zpěvy i varhanní koncerty a mnoho dalšího.“ Druhý koncert bude v režii žáků Konzervatoře Evangelické akademie a proběhne 17. května od 18 hodin. Na obě akce bude vstupné dobrovolné.

SchOLa PMS funguje již přes dvacet let. Svou hudbou doprovází nejen studentské mše v Olomouci, ale také mládežnické duchovní akce v celé ČR. Konzervatoř Evangelické akademie poskytuje v Olomouci odborné vzdělání v uměleckých oborech. Škola se hlásí k tradici husitské a bratrské církevní hudby, specializuje se na klasický zpěv a hudbu.

Text: Jan Morcinek

Foto: www.google.com; archiv schOLy PMS


Štítky:

, ,