Pozvánka: Duben ve znamení queer historie

Autor: Lucie Frydrychová
Datum

Slunce hřeje, příroda rozkvétá a v lidských srdcích se probouzí láska. A láska to může být jakákoliv a k čemukoliv. Protože v Olomouci si vždycky najde místo, nebo ho najde spolek Ollove. Ten právě teď v dubnu pořádá akce, které návštěvníky zasvětí do historie queeru. Na programu jsou přednášky i projekce filmů.

   

Nejbližší akcí v rámci dubnové queer historie bude přednáška historika Rudolfa Vévody, která nese název Státní bezpečnost a perzekuce homosexuálů v 70. a 80. letech minulého století. Její obsah bude vycházet převážně z archívů Veřejné bezpečnosti, kde jsou zaznamenány „mravnostní delikty“ tohoto druhu. A přednáška proběhne v kavárně Druhý domov v 19 hodin.

 9088514-brigada-pre-literarnu-kaviaren-druhy-domov-1.jpgProjekce filmů se uskuteční díky spolupráci s festivalem Academia Film Olomouc, jehož 51. ročník bude v druhé půli dubna probíhat. Snímek Nebe nad Osvětimí vypráví příběh o židovském homosexuálním sportovci, který vedl skautský oddíl“ v koncentračním táboře a vytvořil pro děti kousek nebe. Tento film se bude promítat ve Vlastivědném muzeu 24. dubna v 10 hodin.

 

 

Ve stejný den, tedy 24. dubna, proběhne i další queer akce. Jan Seidl okomentuje svůj projekt nazvaný Teplá Praha Live in HD a začíná ve 13 hodin v kapli Božího těla na Konviktu. Celý dubnový historický queer program zakončí Pavel Himl se svou přednáškou Od hříchu k ohrožení veřejné mravnosti: Homosexualita na prahu moderny. Ta zakončí celý projekt 28. dubna v místě, kde to vše začalo, a to v kavárně Druhý domov.


Štítky:

, , , , ,