Podzimní touhu po krásnu ukojíte v přírodě, ale i v galeriích

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Jako milovník umění a všeho esteticky zdařilého jsem v Olomouci ve svém živlu. Při rozhodování o vysoké škole jsem podlehla nátlaku „moudrých a zkušených“ a tak maluji a kreslím jen ve svém volném čase. Přijímačky na výtvarný obor jsem před dvěmi lety sice zvládla, ale byla jsem poučena, že uměním se prostě živit nedá, pokud nejste mimořádně výjimeční. A tak si svou malou osobní prohru kompenzuji tím, že si párkrát do měsíce udělám extra volný den na to, abych omrkla místní galerie, výstavy, muzea a podniky, kde výstavu avizují.

Podzim mě vždy láká k umění víc, než kterékoliv jiné období. Říjnová nabídka olomouckého umění mně osobně udělala velkou radost, proto doufám, že částečně ukojí i tu vaši touhu po krásnu.

Muzeum umění

Nepřehlédnutelné Muzeum umění u Náměstí republiky byste rozhodně měli zařadit mezi místa, kam se aspoň jednou do měsíce zajít podívat. Skvělé je, že každou neděli a první středu v měsíci je vstup zdarma,v jiné dny dostanete aspoň slevu na ISICa. V současné době se můžete pokochat výstavou s názvem Na hlubinu. Jedná se o výtvarná díla z období první republiky a projekt má rekonstruovat malířské výstavy mladého křesťanského umění. Výstava trvá až do 11. ledna.

Arcidiecézní muzeum, které je sice součástí Muzea umění, ale sídlí na Václavském náměstí, nabízí výstavu Světlo jinak III. V prostorách kavárny Amadeus jsou vystaveny snímky pětice mladých fotografů z České republiky a Polska, výstava byla doprovodnou akcí festivalu VZÁŘÍ. Příliš dlouho neváhejte, jelikož výstava trvá jen do 16. listopadu.

Výstava Na hlubinu, obraz: Madona (Stanislav Menšík)

Výstava Na hlubinu, obraz: Madona (Stanislav Menšík)

Galerie Rubikon

Už jen pár dní bude trvat výstava Barbary Issy Wagner Tajemství snů. Hravé a pozitivně laděné obrazy české autorky, která studovala osm let v ateliéru svého otce Ladislava Wagnera, a poté také v Barceloně, si můžete prohlédnout do 25. října v Galerii Rubikon.

Galerie Patro

Na ulici Opletalova sídlí Galerie Patro, kde momentálně můžete navštívit výstavu Současná kresba a grafika Olomoucka. Ta se koná u příležitosti vydání publikace Umění Olomouckého kraje – kresba a grafika 1900-2013.

Galerie Bohéma

Dalším místem nejen pro bohémy je Galerie Bohéma, tu najdete na Dolním náměstí. Do konce října tam vystavuje Petr Válek pod netradičním názvem Šingo šoko šal. Pokud vás nudí klasické obrazy a chcete se trochu odreagovat od všech možných stereotypů, určitě tuto výstavu navštivte.

Galerie 1499

Oproti Bohémě se 1499 drží klasiky a nabízí výstavu Dědictví antiky. Pokud se o toto téma zajímáte a toužíte se dovědět víc o antickém ideálu krásy, naplánujte si procházku do Galerie 1499, výstava končí už 30. října. 

 

Fotografie: Muzeum umění


Štítky:

, , , ,