PAF – animované filmy na Konviktu

Zuzana Jurasikova

Autor: Zuzana Jurasikova
Datum

První prosincový víkend se nesl v duchu animace. Ve čtvrtek 5. prosince byla totiž slavnostně zahájena čtyřdenní Přehlídka animovaného filmu PAF. Bývalý Jezuitský konvikt se tak na několik dnů zaplnil filmovými nadšenci, výtvarníky, režiséry a organizátory festivalů.

 PAF

                      (foto: Tomáš Hrůza)

Hvězdou letošního ročníku se stal průkopník britské počítačové animace Ernest Edmonds. Ten vystoupil v rámci sekce PAF Kult, kterou každoročně reprezentuje osobnost spjatá s animací, kinematografií nebo vizuálním uměním. Ernest Edmonds během své prezentace představil vývoj vlastní tvorby. Ten začíná u vizuální performance inspirované Paulem Cezannem a Kazimirem Malevičem a sahá až po počítačem generovaná videa a interaktivní instalace.  Zároveň účastníkům přiblížil, jakým způsobem pracuje s barvou, tvarem a časovou osou. Součástí programu byla také večerní projekce čtyř prací, která divákům umožnila získat ucelený náhled na koncept Edmondsovy tvorby.

Další výraznou sekcí byla Pestrá padesátá. Organizátoři se snažili o zviditelnění vrstev československé vizuální kultury 50. let, jež nejsou až tak známé. Například Pavel Rykša se ve své přednášce Od propagandy k reklamě zaměřil na propagační tiskoviny a animované reklamy dané dekády. Diváci tak mohli shlédnout vývoj osvětové a hospodářské reklamy, která nabízela nové spotřební zboží a služby a zároveň nesla komunistickou propagandu. Přednáška byla doplněna o projekci animovaných televizních reklam z bývalého Československa. Na závěr programu celé sekce proběhla diskuze se současnými umělci o vztahu k výtvarníkům, kteří tvořili právě v 50. letech.

PAF2

                      (foto: Petr Pyjer Bílek)

Část programu nazvaného Aport animace reprezentovala, mimo jiné, Sabina Psuj z Krakowa, která do Olomouce přijela představit mezinárodní filmový festival StopTrik. Jak už je zřetelné z názvu, zaměřuje se na stop motion animaci. ,,Stop motion animace je plná emocí a skvěle vyjadřuje požadovanou atmosféru. Má také spoustu možností, co se týče materiálu. Je možné využít loutky, papírové skládanky nebo sochařskou hlínu,“ zahájila projekci Sabina Psuj. Následovaly krátké animované filmy autorů z Polska, Estonska, Německa a Švédska.

Pořadatelé sekce Kinetika obrazu se zabývali rozkladem filmového obrazu na jednotlivé fragmenty a také jeho vývojem během projekce. Součástí programu byla komentovaná přehlídka animovaných videoklipů Yoshiho Sodeoky. Japonský umělec žijící v New Yorku vytváří psychadelická videa, která úzce souvisí s hudbou. Příkladem může být zpracování hudby Sex Pistols do vizuální podoby, které měli diváci možnost shlédnout.

Součástí přehlídky PAF, která byla organizovaná převážně Katedrou divadelních, filmových a mediálních studií, byl také rozsáhlý doprovodný program v podobě multimediálních instalací výstav a koncertů. 

 

 


Štítky:

, ,