Ozvěny Mezipater: filmy s netradiční tematikou míří do Olomouce!

Kristýna Dušková

Autor: Kristýna Dušková
Datum

Konec týdne se v našem studentském městě ponese ve znamení filmu. Patnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra, který každoročně probíhá v Praze a Brně, právě skončil a Olomouc se tradičně chystá na uvítání jeho ozvěn. Od 27. do 29. listopadu budou mít diváci možnost zhlédnout to nejlepší z festivalového programu, jehož ústřední téma tentokrát zní Dokud nás smrt nerozdělí. Během tří nabitých ozvěnových dní na návštěvníky čekají nejen celkem čtyři celovečerní filmy a dva bloky filmů krátkých, ale například také výstava či autorské čtení.

zahajeni_michaelacejkova_2014_017

Žánrově si na své přijde opravdu každý. Na programu jsou totiž jak lehké komedie jako Můj svět je disco, tak například mrazivý psychologický snímek s názvem Tom na farmě. Promítané filmy spojuje jediné – tematika queer. Do tohoto pojmu se podle organizátorů vejdou všichni, kterým jsou těsné tradiční sexuální a genderové kategorie. Smyslem festivalu je představit, co nejširšímu a z hlediska sexuální orientace smíšenému publiku, kvalitní díla světové kinematografie. „Osobně se nejvíc těším na film Šťastný konec?! Láká mě na něm hlavně téma vzpoury dcery vůči otci. A pak jsem zvědavá na samotné hlavní hrdinky. Rebelující budoucí právnička a rockerka zní docela zajímavě,” vybírá z programu produkční Kristýna.

Ani letos nezůstanou návštěvníci festivalu ochuzení o doprovodný program. Tentokrát se zaměří především na osvětové a preventivní akce podporující boj proti AIDS. Kromě čtvrteční besedy o této nemoci, která se bude konat v Divadle hudby, je pro veřejnost přichystané i testování na HIV zdarma. K tomuto účelu bude ve čtvrtek odpoledne stát na náměstí Republiky speciální sanitka. Na lehčí notu pak zahrají dva večírky v průběhu Ozvěn, jeden spojený s autorským čtením, druhý – závěrečný, spojený s výstavou. Ten proběhne stejně jako vloni v baru Diva, a to v sobotu od 22 hodin. „Na každoroční party v Divě se těším. Vždy je tam skvělá atmosféra,“ říká Petr Vlček, který stojí za Ozvěnami Mezipater v Olomouci už od samého počátku.

Ať už vás zaujalo téma queer či se jen rádi díváte na dobré filmy a poznáváte nové lidi, Ozvěny Mezipater jsou rozhodně skvělou příležitostí vyrazit do víru kultury. Celý bohatý program, který z velké části proběhne v již zmíněném Divadle hudby, najdete na webu festivalu. 

Foto: pořadatelé akce


Štítky:

, , ,