Olomoucký street art: galerie v ulicích

Beáta Baranová

Autor: Beáta Baranová
Datum

Street art neboli umění ulice. Pro mnohé je opravdovým uměním, u jiných zůstává stále nedoceněn. Někteří ho za skutečné umění nepovažují, svým konceptem ale naprosto zapadá do současného moderního způsobu umělecké tvorby.  Ta spočívá v tom, že dnešní umělec je spíše filozofem, než zručným řemeslníkem jak tomu bylo v minulosti. Důraz není kladen na dokonalé technické provedení, ale na myšlenku, která je přímo či nepřímo vyjádřena.  Oko je stále základním receptorem, ale dílo už nepůsobí jen na něj. Zapojuje také mysl a my si začínáme pokládat otázky. Co tím autor asi myslel? Proč vytvořil tohle dílo?

Olomoucké ulice jsou plné výrazných ale i méně nápadných street artových děl. Každé z nich nese nějaké poselství a zároveň zkrášluje šedivou ulici. Nejkrásnější na street artu je, že nám jen naznačí nějaký problém, ale jednoznačně nám neřekne, co si o tom máme myslet. Pouze nám ukáže problém, nad kterým by bylo vhodné se zamyslet. Pak je jen na nás jak toto poselství rozkódujeme, a co si z něj vezmeme.

Zda se jedná o umění, posudtě sami. Nalezněte si své významy těchto streetových děl.

[flagallery gid=46 name=”Gallery”]

Pokud máte ve svém archivu další fotografie olomouckého street atru, neváhejte se s námi o ně podělit. Zasílejte je i s popiskem na email baranova.beata@email.cz a pomožte nám rozšířit naši fotogalerii.

A tady už pár dalších dílek z vašich zdrojů:

[flagallery gid=52 name=”Gallery”]

Kompletní článek o street artu si můžete přečíst v 3. oficiálním čísle Helena v Krabici v archivu tištěných čísel zde.