Olomouc ovládne čínský film

Kristýna Pavlačková

Autor: Kristýna Pavlačková
Datum

Konfuciova akademie Univerzity Palackého v Olomouci pořádá jako každý rok festival Měsíc čínské kultury. Pro letošní ročník si lektoři akademie přichystali program nesoucí název Filmová cesta Čínou. Jak titul napovídá, hlavním tématem, kolem kterého se bude vše točit, je čínská kinematografie. A skutečně se máte na co těšit.

Hned v pondělí 20. října se na Konviktu koná Slavnostní zahájení. Můžete se těšit na vystoupení wu-šu, na taj-či nebo třeba módní přehlídku kostýmů pekingské opery. Na ni v úterý 21. října naváže workshop malby čínských operních masek, kterého se ujme odborník na čínskou kulturu pan Josef Čermák. Po workshopu se pak můžete vydat na jeho přednášku Po stopách čínské opery. Při této příležitosti také Konfuciova akademie uspořádala ve spolupráci s internetovým magazínem AsianStyle výtvarnou soutěž o nejoriginálnější čínskou masku. Více informací zde.

Vystoupení Čang Süe-tching na loňském ročníku MČK

Vystoupení Čang Süe-tching na loňském ročníku MČK

Ve středu 22. října si pak přijdou na své především ti, kteří se zajímají o zpravodajství a žurnalistiku. Uskuteční se přednáška Kateřiny Procházkové Mezi zpravodajstvím a ideologií: Případ zpravodajky v Číně. Kateřina Procházková vystudovala žurnalistiku na Ostravské univerzitě a na Univerzitě Glasgow, znalosti cizích jazyků a politologie získala na National Taiwan University, Beijing Foreign Studies University a Sophia University v Tokiu. Posledních deset let strávila v Asii, kde působila jako zpravodajka Českého rozhlasu. Nyní pracuje jako redaktorka zahraniční redakce České televize a zaměřuje se především na zpravodajství z Číny, Japonska a Koreje. 

Co se týče promítání čínských filmů, bude jich celkem šest. Tři nabídne divákům kino Metropol, další tři pak filmový sál Konviktu. Hned v úterý 21. října se tam můžete vydat na drama Nebeský oceán, které vypráví příběh dvaadvacetiletého Sama trpícího autismem. Dále se bude promítat ve čtvrtek 30. října, kdy budete v kině Metropol moci zhlédnout snímek Ztraceni na cestě. Komedie z roku 2010 vám ukáže, jak komplikovaným se může stát putování domů v době čínských svátků. 

Ztraceni na cestě

Ztraceni na cestě

V týdnu od 3. listopadu vám kino Metropol společně s Konviktem promítnou tři filmy. Prvním z nich bude hned v pondělí drama Vyvěste červené lampiony, které líčí příběh devatenáctileté dívky, jež se musí na příkaz své macechy vzdát vzdělání a stát se čtvrtou konkubínou bohatého muže. Dalším snímkem bude v úterý 4. listopadu Mulan. Historický film z prostředí kočovníků vypráví o tom, jak se mladé děvče vydá přestrojené za chlapce do války. V pátek 7. listopadu pak kino Metropol nabídne snímek Zbytečná krutost

Pokud preferujete Čínu (čínu) spíše na talíři než filmovém plátně, pak je tu pro vás workshop vaření pravého kuřecího kung-paa. Takové kung-pao zřejmě všichni moc dobře znáte. Není ovšem kung-pao jako kung-pao. Mezi jeho čínskou a českou verzí je totiž obrovský rozdíl. Pokud chcete zjistit jaký, dorazte ve středu 5. listopadu na workshop. A pozor, je potřeba si na něj rezervovat místo předem.  

MČK 2013

Workshop vaření: taštičky ťiao-c’

V pondělí 10. listopadu promítne filmový sál na Konviktu v rámci Měsíce čínské kultury poslední film, drama Láska na celý život. Snímek vypráví příběh dvojice, která zjistí, že se nakazila virem HIV. Po tomto fatálním zjištění se ocitá na pomyslné černé listině rodné vesnice, z níž je vykázána a nucena žít v ústraní bez dalších kontaktů s ostatními i svými blízkými. Proto se pár rozhodne využít čas, který mu zbývá, co nejlépe to jenom jde.

Letošní ročník Měsíce čínské kultury vyvrcholí koncertem kapely Kungpao – China Rock Revival Band. Pokud si chcete rozšířit své hudební obzory, trsnout si nebo se prostě jenom pobavit, určitě si naplánujte ve středu 12. listopadu cestu do Patnáctky. Rozhodně nebudete litovat!

MČK 2014

Program MČK 2014

Hlavním pořadatelem Měsíce čínské kultury je Konfuciova akademie Univerzity Palackého. Program letošního ročníku vznikl ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců v Olomouci, olomouckou pobočkou Česko-čínské společnosti, Katedrou asijských studií FF UP, Fakultou tělesné kultury UP, kinem Metropol a internetovým magazínem AsianStyle

 

Více informací na Facebooku Konfuciovy akademie nebo na jejích webových stránkách

Foto: Konfuciova akademie a movies.hdviet.com


Štítky:

, , ,