Ohlédnutí za AFO50

Kateřina Čajanková

Autor: Kateřina Čajanková
Datum

Od konce festivalu AFO uplynul už týden a Olomouc se pomalu chystá na další kulturní akce, u kterých můžete v období blížících se zkoušek příjemně prokrastinovat. Nám nezbývá, než na jubilejní 50. ročník alespoň zavzpomínat a začít se těšit na ten příští, který snad načne další úspěšnou padesátku. Pojďte se s Helenou podívat na to, jak AFO oslavilo své první půlstoletí na olomoucké scéně.

IMG_6328

AFO v číslech

Pokud jste festival aspoň jednou navštívili, tak mi dáte určitě za pravdu, že je nemožné stihnout všechno. Program byl bohatý a pobíhání na trase Metropol – Konvikt – Vlastivědné muzeum – Divadlo hudby tak bylo na denním pořádku. Návštěvníci odcházeli dříve z některých projekcí, aby stihli přijít včas na jinou a kolikrát při pohledu na nekonečné fronty odcházeli zklamaně pryč.

A není divu. Letos AFO navštívilo rekordních 5 800 diváků, což je pro srovnání o 1 800 lidí více, než tomu bylo v minulém roce. Vedle diváků se také sešly tři stovky českých i zahraničních hostů a do soutěžních sekcí bylo přihlášeno celkem 530 filmových snímků z celého světa. Do Mezinárodní soutěže pak bylo vybráno devatenáct filmů a odborná porota se rozhodla prvním místem ocenit snímek Potěšení z logiky od režisérky Catherine Gale.České soutěži se utkalo filmů šestnáct a pomyslnou trofej si nakonec odnesl dokument Tomáše Kudrny Zatajené dopisy. Celkově nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným filmem se stal dokument Pidiobři, který jste navíc mohli vidět i ve 3D.

IMG_6326

Ve znamení zvířat

Na filmovém plátně se však objevily i další kinematografické perly, které možná nedosáhly na první místo, ale divákům se přesto vryly pod kůži. Za mě je to určitě dokument Záhadné trasy stěhovavých ptáků, jenž mapuje dlouhou cestu Christiana Moulleca a jeho osmi divokých hus do teplých krajin. Christian své husy prakticky vychoval jako vlastní děti a když přišel čas na jejich osamostatnění, rozhodl se sestrojit ultralehký letoun a na cestu za teplem se vydat společně s nimi. Snímek Francka Cuveliera tady krásně zobrazuje vztah člověka a zvířete a ačkoliv to může znít absurdně, jedná se vlastně o experiment edukačního rázu. Christian chce totiž připravit své „děti“ na život ve skutečném světě, ale jako každý rodič se nakonec musí s hejnem rozloučit a divoké husy nechat vlastnímu osudu.

IMG_6410

Za zmínku stojí určitě Virtuální válka o mužích fascinovaných 2. světovou válkou a jejich posedlostí počítačovou hrou IL-2 Sturmovik, která je leteckým simulátorem, a oni se tak na pár hodin stávají skutečnými piloty vojenských letadel. Dalším neméně zajímavým snímkem je  Sugar Blues, dokument o škodlivosti cukru a jedné rodině, která se ho právě proto rozhodla vzdát. Sladký život kurev už měl s cukrem jen pramálo společného, zato zobrazoval tři podoby světové prostituce a život plný lží i přetvářky, za nějž jsou tyto ženy placeny. Pomyslnou třešničkou na dortu pak byl Pavoučí důmJak už název napovídá, vřele jej můžeme doporučit všem arachnofobikům. Pokud by vás celoživotního strachu nezbavil samotný snímek, určitě by vás dokázali přesvědčit osminozí hosté, kteří přijali pozvání a dorazili na promítání dokonce osobně.

IMG_6347

Nelze opominout ani očekávaný duel z projektu Origins Dialogue, v němž jsme měli jedinečnou příležitost poprvé v Česku vidět na jednom pódiu teoretického fyzika Lawrence Krausse a biologa Richarda Dawkinse. Na debatu „Život, vesmír a vůbec“ (o hledání teorie všeho ve fyzice a uplatnění v životě na Zemi) lidé čekali přes dvě hodiny v řadě, která se táhla až daleko před Metropol; přesto spoustě z nich nakonec zůstaly dveře zavřené.

IMG_6354

Sex jako povolání

Hned po přednáškách Krausse a Dawkinse byl patrně největší zájem o program v sekci „Sex jako povolání“, na kterou se doslova stály fronty.  Některá slova zkrátka na veřejnost fungují jako magnet. Jednou z přednášejících byla psycholožka Sarah Kingston z Univerzity v Lancasteru. Ta na Academia Film Olomouc poprvé před veřejností představila svůj výzkum o ženách, které si nechávají zaplatit, nebo naopak samy platí za sex. Mluvila o tom, jak celý výzkum probíhal a jak těžké bylo některé ženy přimět na toto téma vůbec promluvit. Zároveň se snažila zbořit mýty o lidech, kteří za sex platí a návštěvníkům vysvětlila, že mnohým z nich jen schází tělesný kontakt nebo i obyčejné povídání. Na druhou stranu se zaměřila také na samotné prostitutky – ty jsou často v povědomí široké veřejnosti zobrazovány jako méněcenné bytosti prodávající svá těla za sebemenší částku. Tento omyl však Sarah Kingston vyvrátila s tím, že i takové ženy mají pevné zásady a určité hranice, za které by se nikdy nevydaly.

IMG_6346

Hlavolamy, molekulární pití a neskutečná pohoda

Na témata podobně závažného rázu se sice diskutovalo v průběhu celého festivalu, ale nejen z filmů a přednášek je návštěvník AFO živ. Proto byl připraven i bohatý doprovodný program pro ty, kteří si chtěli na chvíli odpočinout od promítacího plátna a horkých debatních křesel. Navštívit jste mohli nově otevřené science centrum Pevnost poznání, stát se pokusnými králíky, nebo si na Horním náměstí vyzkoušet Xbox a potrápit se u hlavolamů.

IMG_6357

Ani v noci ale AFO nezapomínalo na zábavu a v Kapli Božího těla nebo v atriu na Konviktu jste se mohli během vědeckého řádění osvěžit speciálním molekulárním drinkem. Za tajemným názvem se skrývala sice jen obyčejná vodka se spritem, ale vylepšená byla o suchý led, díky kterému se fádní pití proměnilo v dýmající senzaci (i když trochu zdraví nebezpečnou).

IMG_6429

Jak sami vidíte, ani letos AFO neponechalo nic náhodě a jubilejní 50. ročník oslavilo s grácií sobě vlastní. A my budeme rádi, když si během náročného studijního procesu uděláte chvilku, a sami nám napíšete. Co na vás udělalo největší dojem, případně, co si má AFO připravit do druhé poloviny své stoleté existence. Příští rok na viděnou!

 

Foto: Kateřina Čajanková


Štítky:

, , , , , , , ,