Nálady Olomouce XVIII. aneb Keep calm and love Christmas

Eliška Šlesingrová

Autor: Eliška Šlesingrová
Datum

V podstatě by se nadcházející období dalo vystihnout jedním velkým závodem. Zápočťák už to točí v zatáčce, zkoušky nemile kličkují za ním a z druhé strany si nás zase míní nadběhnout Vánoce. To jenom někde na konci a skoro opuštěný stepuje (zatím svěží) Nový rok. Prostě paráda. Ale přece jen…i při všem tom negativním, mě nenapadá lepší náplast na aktuální stresové nálože, než ten 24. prosinec!

20161205_094906

Všechno to začalo Mikulášem. Vždycky to prosincové šílení začne Mikulášem; poměrně nenápadně a zdánlivě pohodově. Ačkoliv student obecný v tom spatřuje první signál k sérii nových povinností.

Troufám si také tvrdit, že každý má v okolí, nebo jednoduše zná, nějakého toho optimismem políbeného vánočního nadšence, co otravuje s koledami už od října – a to v tom lepším případě! Tehdy to bývá jednoduše na zabití, ale s blížícími se svátky tito milovníci získávají ještě další přidanou hodnotu – většinou vás zblbnou. Ani se nestačíte moc rozkoukat a už si broukáte známé melodie, nebo se nostalgicky usmíváte při pohledu na všudypřítomný vánoční stromeček – dekoraci, na kterou v tomto období nejde nenarazit. Nebo nevím, jak u vás, ale mě vždycky spolehlivě tihle nadšenci strhnou a zdárně mi implantují myšlenku, že Ježíškovy narozeniny jsou tím nejbáječnějším dnem v roce…

K Vánocům neodmyslitelně patří obrovské množství tradic, výhod i nevýhod a každoročních specifik. Jednu takovou kategorii si drží i vánoční pohádky – možná i proto, že vystihly to příjemné období, kdy se na vás nikdo nekouká jako na úchyla, když řeknete, že jste s tácem cukroví leželi půl dne u televize. A ještě k tomu u pohádek…! No zkuste něco takového přiznat třeba v létě…Jenomže, ono se právě u takových pohádek nabízí velké množství doprovodných otázek.

Namátkou pár z těch, které mě nejvíce lákalo studentům pokládat – která vám připadala nejpodařenější? Baví vás vůbec koukat na pohádky? Co si myslíte o tendenci pohádky modernizovat a zasazovat do současnosti? Máte třeba nějakého oblíbeného hrdinu, bez kterého vás pohádka nebaví? Jak vidíte kvalitu staré x nové? A tak dále a tak dále. Nakonec jsem se rozhodla zeptat poněkud komplexněji a snad i jednodušeji: „Díváte se o Vánocích na pohádky? A máte nějakou nejoblíbenější?“ A co jsem se dozvěděla? To už si můžete přečíst (tradičně) na konci článku.

Já osobně se na pohádky dívám ráda – člověk se odreaguje, někdy také hodně zasměje (popřípadě i rozčílí nad podceňováním a šizením diváka, ačkoliv primárně dětského, viz třeba loňský Svatojánský věneček), ale hlavně se tak nějak naladí na tu sváteční pohodu a atmosféru. V minulosti jsem se koukala více, jako dítě jsem milovala, že běžely celý den a předem jsem si rozmýšlela, na co budu koukat, nebo na co si případně přivstat…V posledních letech už sleduju jenom ty nové, kde jsem vždycky zvědavá, s čím ČT přijde. Navíc, vždycky když se na nějaký film díváte poprvé, vtáhne vás nejvíce. Ale myslím si, že svou nejoblíbenější bych asi jmenovat nedokázala. Ráda to i střídám, protože – znáte to – když se něčeho přesytíte, nemůžete to pak nějakou chvíli už ani vidět…

Blížíme se ke konci – minimálně ve smyslu semestru a roku; ale týká se to samozřejmě i dalších aspektů. Třeba takové Nálady Olomouce už taky začínají pociťovat menší únavu, a tak si na počest Vánoc vezmou menší dovolenou…Čímž bych Vám chtěla při této příležitosti popřát hodně štěstí (ve zkouškách), radosti (s blízkými) a dárků (nejen vánočních)!!! Mějte se moc krásně – a ahoj zase v novém roce!

PS. Ta šestka se bude na sedmičku přepisovat fakt blbě…! 😀

20161206_094240

( ↑ Vánoční stromeček – ten nesměl k tomuto dílu chybět! I když rozsvícený bude určitě krásnější… ↑ ↓ A hurá, stihla jsem to! Vyfotila jsem si tu námrazu, která všechno tak kouzelně pohltila začátkem týdne…člověk si hned vzpomene na Mrazíka! ↓)

20161205_094855

( ↓ Znáte to…listy. Moje oblíbené momentky… 😉 ↓)

20161205_094833

Nálady Olomouce XVIII. – odpovědi (týden od 5.12. do 11.12. 2016) na otázky:

„Jakou máte dneska náladu – a proč?“

„Díváte se o Vánocích na pohádky? A máte nějakou nejoblíbenější?“

Anička, žurnalistika

 • „Já asi nejvíc ze všeho unavenou, protože dojíždím do školy a jela jsem už před sedmou…“
 • „Koukám. Ne, že bych přímo chtěla, ale prostě v té televizi není nic jiného. Moje oblíbená je Anděl Páně.“

Odpověď na předchozí vymyšlenou otázku z minulého dílu:

 • „Ano. Nejdřív mě to nebavilo, ale časem se mi to začalo líbit.“

Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta:

 • „Kdybyste mohli vrátit čas, šli byste studovat něco jiného?“

 

Michaela, politologie
 • „Já myslím, že docela dobrou. V pohodě.“
 • „Určitě. Oblíbenou – těch by mohlo být víc! Ale z klasických filmů je to S tebou mě baví svět.“
Odpověď na předchozí vymyšlenou otázku:
 • „Určitě. Asi něco s angličtinou, nebo ekonomiku – ale zase v Olomouci.“
Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta:
 • „Těšíte se na Vánoce?“

 

Jirka, právo
 • „Já si myslím, že docela dobrou, protože se nic špatného nestalo, tak nemám důvod…“
 • „Určitě nevynechám Mrazíka. A ostatní podle času, ale myslím, že na to moc nebude kdy, kvůli zkouškám…“
Odpověď na předchozí vymyšlenou otázku:
 • „Jo. Proč ne?“
Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta:
 • „Jaký je váš vztah k silvestru?“

 

Eva, všeobecné lékařství
 • „Jo, dá se to.“
 • „Mám ráda film: Sám doma. Z klasických pohádek pak asi Popelku.“
Odpověď na předchozí vymyšlenou otázku:
 • „Dobrý.“
Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta:
 • „Kdybyste mohli dělat jakoukoliv práci na světě, jaká by to byla?“

 

Katka, bohemistika se zaměřením na editorství
 • „Vynikající.“
 • „Já koukám o Vánocích vždycky na Pelíšky. Z klasických pohádek je to potom Anděl Páně. Líbí se mi, že se u něj baví i dospělí.“
Odpověď na předchozí vymyšlenou otázku:
 • „Knihařka – ruční výroba knih.“
Vymyšlená otázka pro dalšího respondenta (zahájí nové Nálady a objeví se v příštím díle) :
 • „Jaká je vaše oblíbená Vánoční tradice?“

 

Zdroj obrázků: Soukromý archiv autorky článku

Štítky:

, , , , , , , , , , , , , , ,