Na Zárubově přednášce se neusíná

Josef Čermák

Autor: Josef Čermák
Datum

Robert Záruba – legenda české sportovní novinařiny – přednášel na Univerzitě Palackého. Hlas, který si většina lidí spojuje s hokejovým triumfem v Naganu, teď přiblížil roli sportovního zpravodajství ve veřejnoprávní televizi. Desítky studentů i lidí mimo univerzitu se tísnily ve Velké učebně Katedry anglistiky. Ta i přes svůj název a kapacitu nemohla pojmout davy lidí, kteří si přišli Zárubu poslechnout. Mnozí z přítomných si dokonce museli přinést židle z vedlejší místnosti.

Více než dvě hodiny ve společnosti úspěšného novináře zanechaly ve studentech pozitivní dojmy. „Přednáška se mi moc líbila. Především jsme se dozvěděli, jak funguje sportovní zpravodajství a sportovní vysílání v České televizi. Za druhé mě potěšilo, jak pohotově Robert Záruba reagoval na naše dotazy,“ říká nadšeně student žurnalistiky Adam Procházka. Není pravidlem, aby se studenti po konci přednášky vyfotili na památku se svým vyučujícím. Přednáška hokejového komentátora však byla čestnou výjimkou potvrzující pravidlo.

Robert Záruba

Kromě rozebírání etického kodexu ČT se dostalo i na dotazy přítomných studentů-diváků. Záruba tak kupříkladu vysvětloval, proč ČT Sport vysílá přímé přenosy z golfu a ne z gymnastiky. Svou přednášku také doplnil množstvím statistických údajů a zajímavostí, podobně jako to dělá při hokejových utkáních. Posluchače velmi pobavila odpověď na otázku, kdo moderuje všechny dosud nevysílané či málo známé sporty. Jméno populárního komentátora Michala Dusíka téměř zaniklo v salvě smíchu.

„Přednáška se mi líbila moc. Překvapilo mě, jak připravený Záruba byl. Všemu rozuměl a zároveň to dokázal podat zábavnou a srozumitelnou formou. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí a užitečných věcí, které jsem dosud nevěděla,“ říká Eva Lehnertová, taktéž studentka žurnalistiky. Přednášky se zúčastnili především studenti Katedry žurnalistiky FF UP. Sám přednášející vystudoval stejný obor na Karlově univerzitě a je tak pro mnohé své následovníky velkým vzorem. „Snad se mi časem podaří alespoň kapku přiblížit na jeho úroveň, a třeba jednou budeme kolegové. To by se mi splnil můj sen,“ plánuje svou budoucnost Adam Procházka.

Pro populárního hokejového komentátora nebylo vystupování na akademické půdě žádnou novinkou. Robert Záruba pravidelně přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde učí předmět Sportovní žurnalistika. Přednáška z již tradičního cyklu Mediální teorie a praxe byla již čtvrtou v tomto semestru. Do konce roku se studenti Univerzity Palackého mohou těšit třeba na bývalého šéfredaktora Lidových novin a časopisu Týden Dalibora Balšínka, či Lenku Vlčkovou z časopisu Epocha.

Foto: idnes.cz


Štítky:

,