Na hranolky odteď jedině do Fæncy fries!

Autor: Veronika Svrčinová
Datum

Bloudíte někdy po městě a přemýšlíte, co dobrého smlsnout na oběd? Kebaby už člověku po pár měsících lezou krkem, a tak hledá, kde rychle a levně sehnat nějakou mňamku.  O Freshing food už jsme vám říkali, teď to vezmeme z toho nezdravého konce.

Včera se ve Ztracené ulici otevíral nový podnik a Helena u toho samozřejmě nesměla chybět. O blížící se invazi belgických hranolek jsme vás informovali už v tištěném vydání, tentokrát ale jdeme na vlastní pěst okusit, jak moc věřit slávě, která je předchází až z Ostravy. I když jako autorka článku pocházím právě z tohoto smogem proslulého města, moje chuťové buňky ještě neměly tu čest ochutnat protipól hranolek z McDonaldu. A tak konečně vyrážím plná očekávání do olomouckého Fæncy fries.

DSC_0009

Jelikož jsem zrovna vynechala oběd, hnala mě nejen chuť, ale i kručící žaludek. Už na úpatí Ztracené ulice mě omámila líbezná vůně pečených brambor, když kolem procházela trojice holek s nadutými kornouty. Se slinou na jazyku už skoro běžím a málem díky té rychlosti prodejnu minu. Velká skleněná výloha mě však laskavě vtahuje dovnitř.

Prostor je velmi jednoduchý a útulný. Malou místnost opticky rozšiřují bílé zdi s obložením ze světlého dřeva a šedé kovové detaily. Za pultem už se na nás usmívá milá obsluha a hned zjišťuje, co bychom si rádi dali. Jako nováčkům nám to ale chvíli trvá, s čímž se nepere a hned nám ochotně vysvětluje, jak který dip chutná a co je nejlepší. Můžete si vybrat ze tří velikostí hranolek – malé za 34, velké za 44 a jumbo porce za 54 korun. Ty největší klidně postačí i na oběd.

DSC_0011

Dipy nabízejí tři. „Originál je takový pepřový, chilli vás asi trochu popálí na jazyku a pak máme ještě sladkou brusinkovou omáčku. Nebo klasicky kečup, tatarka či majonéza,“ vysvětluje nám usměvavý muž za pultem. „Tak teda jedny jumbo s originálem,“ volíme. Po chvilce nám to ale nedá a doobjednáváme ještě to samé ve střední variantě. Jinak k pití tady nabízejí ledový čaj z velké nádoby s nakrájeným citrónem a pomerančem.

Měli jsme opravdu štěstí, protože pár sekund po dokončení objednávky zaplavuje prodejnu proud dalších zákazníků, až málem praská ve švech. Mžikem oka dostávám svou porci a hledám místečko, kde se postavit. Hranolkárna totiž připomíná spíše fast food a stolky s židlemi byste tady hledali marně. A tak mlsáme ve stoje. Křupavé, nemastné, tlustší hranolky s pepřovým dipem se nám přímo rozpouštějí na jazyku.

faency

Nemusíte se jako u některých hranolek bát, že by vám dip nevystačil. Alespoň u jumbo porce ho byla opravdu nálož. Velká výhoda je, že můžete oběd nebo svačinu vyřešit během pár sekund, a v teplejších dnech, než nás zrovna potkaly, vyrazit s pochoutkou do ulic nebo na nějaký festival. Rozhodně ale doporučuji, abyste si zašli své fæncy fries ulovit!

faency fres

Foto: Veronika Svrčinová, Fæncy fries


Štítky:

, , , , , , , , , , , ,