Mých posledních 150 000 cigaret? Zatočte s nimi jednou pro vždy!

Mirka Jakubcová

Autor: Mirka Jakubcová
Datum

Jsi kuřák a rád by si s cigaretami nadobro skončil? „No jo, ale teď mám tolik stresu ve škole, doma to taky skřípe, po zkouškovém přestanu, fakt!“ Že je vám to celé nějaké povědomé? Přestaňte hledat výmluvy a začněte pro to skutečně něco dělat. Velkou inspirací všem marně končícím cigaretovým labužníkům, nebo naopak významným odrazením od tohoto zlozvyku pro všechny nekuřáky, je dokumentární snímek s názvem Mých posledních 150 000 cigaret, který byl k vidění v pátek 28. března v kině Metropol. Projekce filmu probíhala pod taktovkou filmového festivalu Jeden svět.

06

Hlavním protagonistou dokumentu je Ivo Bystřičan, český režisér, scénárista, dramaturg, publicistika, ale také… kuřák.  Se svou závislostí se rozhodl bojovat hlavně kvůli riziku začínajících problémů. Špatně se mu dýchalo, neměl kondici a po vstupním lékařském vyšetření zjistil, že se pohybuje na hraně sterility. Tyto znepokojivé informace ho umocnily v jeho těžkém rozhodnutí – „Musím přestat kouřit!“

Ivo se vydal cestou největšího zla – žádné postupné snižování dávek, které mimochodem v jeho případě znamenaly až dvě krabičky denně – přestal ze dne na den. Emotivní záběry zachycují jeho poslední cigaretu v životě a následující den začíná pekelná jízda abstinenčních příznaků. „Hodiny myslím jenom na to, jak bych si dal cigáro. Myslím, že to začíná být problém,“ popisuje Ivo svůj první nekuřácký den. Je nervózní, potí se, koncentrace mizivá. „Vůbec nevím, co mám dělat s rukama, furt bych jenom žral,“ dodává. Při své odvykací kúře naráží kvůli své podrážděnosti na problémy ve vztahu i mezi přáteli. „Odešel jsem z hospody. Nemá pro mě cenu s nimi sedět, když vidím, jak si pořád vypalujou a já nemůžu,“ komentuje Bystřičan strasti svého společenského života. Po několika týdnech pomalu ale jistě přichází pozitiva a radost z dosáhnutí úspěchu. O několik měsíců později říká, že pro něj cigarety již nejsou téma a cítí se svobodný. Výrazně se také zlepšil jeho zdravotní stav.

pm cigarety

Bystřičan ve snímku poukazuje i na politický a ekonomický kontext nikotinové závislosti. V převleku za cigaretu navštěvuje politiky, ale také tabákové velmoci, jako například firmu Phillip Morris v Kutné Hoře. „Kdyby byly cigarety vynalezeny dnes, nikdo by je nepovolil, je to bohužel otázka minulosti,“ ozývá se z řad politiků. K tématu jako je tohle se jich příliš mnoho vyjadřovat nechce. Je totiž jasné, že ačkoliv mohou prosazovat sebevětší kuřácké omezení, stopku tabákovému průmyslu dát nemohou. Stát je závislý na příjmu ze spotřební daně a přiškrcení toku peněz v takové míře by bylo nemyslitelné. A tak raději přicházejí s absurdními výroky jako například pan poslanec Jaroslav Kubera. “Lidé umírají i třeba při jízdě na koni. Spadnou a rozbijí si hlavu, máme to proto taky zakázat?” 

Dokument nabídl i šokující číselné údaje. Devadesát procent všech kuřáků začne kouřit před osmnáctým rokem života. Přes jeden a půl milionu by chtělo přestat, milion to zkusí, pouze pět procent doopravdy skončí. Polovina kuřáků nepřestane s kouřením ani po zdravotních problémech. Na závěr věta, která vás pravděpodobně stejně přimrazí k židli, jako mě k sedadlu v kině. “Během této projekce zemřelo na následky kouření 118 osob.” 

 foto: festival Jeden svět

 

 


Štítky:

, , ,