Mozaika kultur v Izraeli

Kristýna Dušková

Autor: Kristýna Dušková
Datum

Sem tam není na škodu vyplnit si svůj volný čas něčím poučným, třeba se zajít trochu vzdělat na zajímavou přednášku. Dobrá příležitost dozvědět se něco nového se naskytla i ve středu 9. dubna na cestovatelské besedě, která se konala ve Vědecké knihovně v Olomouci. Posluchači se při ní přenesli do Izraele, podivuhodné země, ve které se prolíná pestrá mozaika kultur a životních stylů. Veronika Pokorná, nadšená cestovatelka, navštívila Izrael a Západní pobřeží před dvěma lety. Z výpravy si přivezla spoustu poznatků a zážitků, o něž se s přítomnými podělila především prostřednictvím poutavých fotografií. Ve Vědecké knihovně, kde i pracuje, nepřednášela poprvé. Její předchozí cestovatelský večer na téma Írán vzbudil velký ohlas, a proto na sebe ten další nenechal dlouho čekat.

Izrael je sice země malá, ale zato neuvěřitelně kulturně bohatá. Mísí se tu několik náboženství a etnik – převažují židé, vedle nich tu však žijí i muslimové a křesťané. Ti všichni považují Izrael za svůj domov a zemi zaslíbenou. Domluvit se zde však není podle Terezy Pokorné pro turistu téměř žádný problém. „Úředními jazyky jsou sice hebrejština a arabština, ale asi dvanáct procent obyvatel se do Izraele přistěhovalo ze zemí bývalého Sovětského svazu, takže často uslyšíte i ruštinu. Navíc většina lidí mluví i anglicky,“ vysvětlila.  

IMG_1628

Cestovatelka během přednášky promítla obrovské množství působivých fotografií. Účastníci besedy tak mohli na vlastní oči obdivovat nejen přírodní krásy Izraele, ale hlavně úchvatnou architekturu náboženských pamětihodností, kterých je zde opravdu mnoho. Davy turistů proudí do země, aby viděly místa biblických událostí, jako je například Boží hrob nebo místo, kde údajně zemřela Panna Marie.

Při návštěvě památek je třeba se obrnit trpělivostí, provádí se zde opravdu přísné a zdlouhavé bezpečností kontroly. „Je to náročné na nervy. Myslím, že se ta posvátná náboženská atmosféra všemi těmi davy a frontami trochu narušuje,“ přiznala Pokorná. Dodala, že po celé zemi potkáte na každém kroku spoustu vojáků. Brannou povinnost má v Izraeli totiž každý, včetně dívek. „Tolik zbraní pohromadě jsem asi v životě neviděla,“ směje se.

Protipólem náboženských památek je krásná příroda, Mrtvé moře, kaňony, ale i hlavní město Tel Aviv. To bylo vybudováno teprve ve 20. století a je velmi moderní. „Mladé cestovatele, které jsme potkali, bavil Tel Aviv mnohem více než nějaký Jeruzalém.  Je to zkrátka zábavní centrum, na náboženské tradice se tady nehledí, zato je tu spoustu diskoték,“ řekla posluchačům cestovatelka. Prozradila také, že terén Izraele je nehorázně kopcovitý, takže člověk musí neustále někam šplhat. Když ale kopce zdolá, úžasné výhledy a atmosféra země opravdu stojí zato. Určitě nejsem jediná, kdo tomu díky snímkům Terezy Pokorné uvěřil a zatoužil se do Izraele podívat. Podle ní je na takovou cestu právě teď ta nejvhodnější doba, ceny letenek do Tel Avivu v nedávné době spadly neuvěřitelně nízko.