Monkey Business roztančili U-klub, ten jim platil daň z práva na život

Eliška Vrbová

Autor: Eliška Vrbová
Datum

Čtvrteční večer v olomouckém „Účku“ patřil králům českého funku, kapele Monkey Business. Svou první zastávku aktuálního tour „Už jsi zaplatil daň z práva na život?“ odehráli tam, kde vlastně celý jejich příběh začínal. V nám studentům moc dobře známém U-klubu totiž Monkey Business provedli svůj vůbec první živý koncert.

První, a tedy výjimečný, byl však i koncert konaný právě 30. března, a to pro Terezu Černochovou, která je od konce minulého roku novou zpěvačkou Monkey Business. Nahradila tak Tonyu Graves, jež se po šestnáct let dlouhé spolupráci rozhodla kapelu opustit kvůli sólové dráze. Přestože Tereza už s Monkey Business střídavě vystupovala od poloviny roku 2015, do U-klubu se s nimi podívala poprvé. Helena se tak samozřejmě neubránila jistému porovnávání, ale pojďme pěkně popořadě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je už takovou tradicí, že tato kapela začíná své koncerty zkrátka po svém. Minulý rok pustila falešně zmodulovanou znělku 20th Century Fox, letos to bylo ještě o něco bizarnější. Dobrých deset minut před koncertem zněl z reproduktorů neodbytný ženský hlas udávající tak trochu úsměvné pokyny ke cvičení. Celá tato nahrávka samozřejmě doplněná funky hudbou způsobila, že se početné publikum začalo vlnit ještě před tím, než parta v čele s Matějem Ruppertem vtrhla na pódium a spustila hitovku My Friends z alba Why Be In When You Could Be Out (2000).

Raritu kostýmů Monkey Business není snad třeba představovat. Pro aktuální turné zvolili úbory ve svítivých neonových barvách, přičemž Matěj Ruppert a Tereza Černochová měli tyto kostýmy (kdoví proč) střižené ve stylu španělské kultury. Proto také první dva mluvené vstupy frontmana proběhly pouze ve „španělštině“. Matěj Ruppert je totiž známý svou širokou znalostí jazyků od italštiny, němčiny, přes španělštinu až po francouzštinu. Ne že by u těchto jazyků vyloženě ovládal slovní zásobu, ale dokáže řeč zkrátka výtečně předvést a zahrát.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kostýmy v neonových barvách však měly své opodstatnění. Kapela si protentokrát připravila opravdu bohatou světelnou a laserovou show, takže se některé písně odehrávaly prakticky ve tmě se spoustou efektů a z členů kapely bylo vidět pouze oblečení. V jednu chvíli Tereza Černochová dokonce odhalila svou blikající podprsenku.

Co se týče repertoáru, Monkey Business opět předvedli jakýsi průřez vším možným z jejich bohaté tvorby, průřez to byl však o mnoho jiný než na olomouckém koncertu v minulém roce. Kromě My Friends zazněly z alba Why Be In When You Could Be Out (2000) ještě songy Solidarność, Party Shit a Saturday Night Is Over. Vše ve svižném funky rytmu tak, jak jsme u Monkey Business zvyklí. Potom přišla na řadu German Party z poněkud novějšího alba Happiness of Postmodern Age (2013), s Harder Than Your Father se kapela vrátila zase o něco zpět do roku 2003 k albu Resistance Is Futile. Nemohli samozřejmě vynechat ani album Twilight of Jesters? (2009), z něhož sice nedošlo na titulní píseň Who Killed My Libido?, zato to Monkey Business pořádně rozjeli s peckou MJ is 50, která je oslavou padesátin Michaela Jacksona, jenž bohužel nedlouho po těchto narozeninách zemřel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po této písničce si kapela od hraní chvíli odpočinula a následoval blok vtipů a průpovídek vycházejících z úst zejména Matěje Rupperta a Romana Holého. Nejdříve chtěl Matěj Ruppert všechny pobavit vtipem „Přijede Leoš Mareš na kšeft Passatem…“ Když se nikdo moc nezasmál, Roman Holý se zeptal: „Matěji, máš rád přírodu? I přesto, jak se k tobě zachovala?“

Potom už Matěj Ruppert přešel ke speciální soutěži, kdy Ondřej Brousek hrál na klavír známé melodie a diváci měli uhodnout, co hraje. V prvním kole se hrálo o mandarinku, kterou Roman Holý údajně vytiskl na 3D tiskárně. Publikum hádalo několikrát nesprávně, až se někdo trefil, když řekl Indiana Jones. Matěj Ruppert ho odbyl a ptal se dál, tím si vysloužil od Ondřeje Brouska „Seš blbej, vole?!“, protože se skutečně jednalo o melodii z filmu Indiana Jones. A tak to pokračovalo dál i s melodiemi z Terminátor 2 a Ghost Busters. Kromě mandarinky, hrušky a banánu z 3D tiskárny Romana Holého dostali výherci, potažmo celé publikum, čísla pokojů Matěje Rupperta a Terezy Černochové v hotelu Arigone.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kapela tak trochu načala i téma politiky, když se Matěj Ruppert jal imitovat Miloše Zemana a poté i Václava Klause. Svůj názor na nynějšího prezidenta vyjádřil pak jasně: „I přesto, že jsem úplně blbej, nevolím Miloše Zemana. Ale i blbci maj právo na život. To totiž vůbec nevadí, že jsem blbej, hlavně že nejsem zlej.“ Publikum se pak dočkalo ještě improvizovaného rapu stále v imitaci Miloše Zemana i Václava Klause.

Zpátky k muzice se Monkey Business vrátili s rychlou peckou Sex and Sport? Never! ze stejnojmenného alba (2015). Z tohoto alba pak zazněla i Guru in Subaru. Laserová show nabírala na obrátkách, stejně tak i sólové performance Terezy Černochové, která předvedla svoje silné pěvecké kvality a dokázala tak, že pěvecky se dokáže Tonye Graves minimálně vyrovnat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koncert se nachyloval ke konci, ovšem publikum si samozřejmě vytleskalo přídavky. Zřejmě však nečekalo, že prvního přídavku se dočká v podobě písně Nessun Dorma původně zpívané Lucianem Pavarottim i dalšími operními umělci. Matěj Ruppert ji svým operním hlasem s klavírním doprovodem Ondřeje Brouska vystřihl vskutku bravurně (snad kromě textové stránky). Úplným závěrem koncertu byla už celkem tradičně pomalá Piece of My Life. „Slyšeli jsme nějaký zvěsti, že by tenhle skvělej klub měl snad končit. Nedopusťte to!“ rozloučil se Matěj Ruppert s publikem.

Monkey Business ve čtvrtek v U-klubu potvrdili, že nezáleží na tom, jak dlouho už jsou na české hudební scéně, jejich fanoušci se od nich vždy dočkají něčeho nového. Ať už jsou to kostýmy, laserová show, vtipy Matěje Rupperta nebo nová zpěvačka. Helena si koncert užila a doufá, že se za rok s touhle funky partou opět setká.

Foto: Tomáš Odstrčil

Štítky:

, , , , ,