Monkey Business jsou i po patnácti letech stále v „naprostym rychtyku“

Eliška Vrbová

Autor: Eliška Vrbová
Datum

Do U-klubu tento čtvrtek zavítala kapela Monkey Business. Odehrála zde desátou zastávku svého „Zatim je všecko v naprostym rychtyku“ tour k poslednímu albu „Sex and Sport? Never!“ a přesvědčila publikum, že energie má stále na rozdávání.

Plachta před pódiem byla ještě stále zatažená, když se zpoza ní začala ozývat znělka 20th Century Fox, ne však v tak docela typické podobě. Některé akordy zněly záměrně falešně a celá melodie se posunula nahoru. Jakmile tato zmodulovaná znělka skončila, plachta se roztáhla a na pódiu se objevilo všech sedm členů kapely v celé své kráse s Matějem Ruppertem a roztancovanou Tonyou Graves v čele.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Monkey Business jsou známí svými netradičními kostýmy, které pro každé turné vypadají úplně jinak. Falešné části těla, uniformy nebo oblečení z třásní pro ně nejsou žádnou výjimkou. Svými kostýmy se proslavili natolik, že je od nich publikum přímo očekává. Pro aktuální koncertní šňůru si vymysleli obleky s potiskem ve stylu reklamních letáků se zbožím v akci. Na kalhotách, sakách či sukni jsme tedy mohli vidět Granko, vepřové v konzervě, vajíčka, květák nebo také olomoucké syrečky, na což Tonya diváky několikrát upozornila.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako první zazněla píseň „Who Killed My Libido?“ z alba „Twilight of Jesters?“ z roku 2009, z něhož vybrali ještě „Kings of Discotheque“. Těmito peckami kapela dokázala celkem početné publikum úspěšně roztancovat, což se jí dařilo až do konce koncertu. I přestože se turné týkalo hlavně poslední desky „Sex and Sport? Never!“, zaznělo z ní kousků jenom pár. Celkově šlo spíše o průřez repertoárem nejznámějších skladeb a k věcem z nového alba se Monkey dostali až v závěru vystoupení. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po celou dobu jsme mohli sledovat neuvěřitelný muzikantský um spojený s nepřetržitým výdejem energie zejména u obou zpěváků. I klavírní „skill“ Ondřeje Brouska je zkrátka obdivuhodný. Briskně střídat čtvery klávesy, syntezátor a ještě u toho pálit jednu cigaretu za druhou, poskakovat a dělat „opičky“ na ostatní členy kapely jen tak nějaký klávesák na českém hudebním nebi nezvládne. A k tomu další efekty vycházející z kláves a hrdla Romana Holého zaručují právě ten nezaměnitelný funky zvuk, kterým se Monkey Business mohou pochlubit.

Koncert trval asi hodinu a půl, za tu dobu však kapela zase tak vysoký počet písniček neodehrála. Jednotlivé songy prokládali a natahovali opakovanými instrumentálními pasážemi s improvizací a Matěj Ruppert známý svou bavičskou náturou svůj mikrofon využíval kromě zpěvu také ke sdělení několika průpovídek a básniček z vlastní tvorby. „Rozhodl jsem se, že se dám na sólovou dráhu. Pronajmu si sportovní halu tady v Olomouci a celou ji vyprodám. Pak bude následovat boj o přežití, jestli diváci vydrží u mých básní až do konce,“ popisoval Ruppert své dobře promyšlené plány do budoucna. „A my ho v tom samozřejmě podporujeme,“ přitakal Roman Holý.

V podobně humorem nabitém duchu se nesl celý večer. Aby také ne, přední řady publika i sebe kapela četně zásobovala panáky Jägermeisteru a atmosféra byla stále uvolněnější. Na hudební kvalitě to však neubralo. Přes starší věci typu Allah Took My Tartar Sauce“ a Boner“ se pomalu dostávali k novějším, více elektronickým, písním Sex and Sport? Never!“Be a Man“ nebo Pick That Bone“. „Vy všichni jste My Friends,“ uvedl Matěj Ruppert poslední skladbu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Publikum si vyžádalo dva přídavky, na něž už někteří členové kapely odložili kostýmy. Frontman dokonce odložil téměř všechno svoje oblečení a od dam v předních řadách se nechával hladit po břiše. S těmito exhibicionistickými momenty přišla i tematická píseň Slim Jim“ od Sexy Dancers z roku 1998, takže došlo i na zpívanou češtinu. Úplně poslední písní byla „Piece of My Life“, s níž se i do půl těla svlečenému Ruppertovi podařilo důstojně ukončit tento rozhodně povedený koncert. Monkey Business v ten večer tedy dokázali své olomoucké fanoušky přesvědčit o tom, že je skutečně zatim všecko v naprostym rychtyku.

Foto: Tomáš Odstrčil


Štítky:

, , , , ,