MENZA: Spätzle nebo špecle? Výsledek je stejný

Lucie Ješátková

Autor: Lucie Ješátková
Datum

Předposlední menza je tady. Opět si kladu tu stejnou otázku, jaké jídlo si dát. Kuřecího už jsme vyzkoušeli spoustu, špagety, knedlíky, to všechno už bylo. Ani nabídka menzy nebyla tento týden něčím zvláštní. Jediné, co znělo trochu neobvykle, byly špecle.

Minulý týden jste si mohli přečíst speciál, ve kterém jsem porovnávala rizoto z dvou různých univerzit – z našeho UPOLu a Mendelky v Brně. Určitě jste si udělali obrázek sami. Já bych to zhodnotila tak, že obě jídla byla víceméně na stejné úrovni. Porovnání dalších jídel z jiných univerzit České republiky možná naleznete v budoucích dílech naší rubriky. To ale až v zimním semestru.

Teď ale zpátky do současnosti. Jak už jsem zmínila v úvodu, tento týden jsem mezi nespočetným množstvím vynikajících jídel naší menzy vybrala špecle s uzeným masem a listovým špenátem. Co očekávat od pojmu špecle? Každý si asi vybaví tenké nudle, naštěstí i v menze si pod tímto pojmem vybavili to samé. Na talíři mi opravdu přistály tenké vaječné nudle. Jídlo obsahovalo dokonce i špenát a uzené maso, jak bylo uvedeno v názvu. Vše je zatím tak, jak má.

Název špecle pochází z německého Spätzle a jsou typické jak pro Německo, tak Rakousko, Maďarsko či Švýcarsko. Pochlubit se s nimi může ale i naše menza.

 menza 11

Špecle s uzeným masem a listovým špenátem, nápoj: 42,–

hodnocení: 70 %

Jídlo sice nevypadá obzvlášť lákavě, ale musím upozornit na to, že v menze jídlo vypadalo mnohem lépe než tady na fotce. To ale nic nemění na tom, jak jídlo chutnalo.

Opět musím jenom chválit. Špecle nebyly ani tuhé jako guma, ani rozvařené. To musím opravdu ocenit, protože ne vždy v menze vědí, kdy vyndat těstoviny nebo brambory z vody. Špenát chutnal taktéž dobře. Nebyl přehnaně česnekový, zkrátka tak akorát. Jen uzené bylo trochu pružnější. Když si ale nandáte plnou vidličku špeclí, špenátu i toho pružného materiálu, ve výsledku to nepoznáte. I ostatním podle mě chutnalo. Jak jsem tak koukala po ostatních strávnících v menze, špecle tvořily poměrně velkou část jídel. Talíře byly vyjedené do posledního kousku.

Příští týden nás čeká poslední menza v tomto školním roce. Co si na nás menza přichystá, zatím zůstává překvapením. Věřím ale, že semestr ukončíme jídlem za 100 %.


Štítky:

, , ,